Oskar, Mattias och Johan vid Wijks Bygghandel, som nu öppnar sin nya fullskaliga bygghandel i Eksjö.

Nu öppnar Wijks Bygghandel i Eksjö

Nyheter

Efter en tid med försäljningskontor i Eksjö är det dags att ta nästa steg. Idag den 5 oktober öppnar Wijks Bygghandel dörrarna till en ny, fullskalig bygghandel.

Wijks Bygghandel startades som ett försäljningskontor i nära samarbete med Korsberga Byggprodukter och AB Fritiof Fellesson, där Fellessons Bygghandel ingår. Redan från början fanns ambitionen att så småningom etablera en fysisk bygghandel i Eksjö.

Nu blir den planen verklighet.

– Det känns fantastiskt att äntligen vara här. Det här har varit målet från början och något vi har arbetat mot under en lång tid. Nu står vi här med en bygghandel fylld med material och en stor vilja att hjälpa till i byggprojekten runt om i Eksjö med omnejd, säger Johan Gustavsson, delägare och en av grundarna till Wijks Bygghandel.

Johan Gustavsson kommer att driva den dagliga verksamheten i Eksjö, med ansvar för bland annat personal och försäljning. Ambitionen är att bygga en lokal bygghandel med nära relationer till kunderna och korta vägar till hjälp, råd och material.

Den nya anläggningen blir en komplett bygghandel för både yrkesverksamma byggare och privatpersoner. Sortimentet har valts för att möta olika typer av byggprojekt, med fokus på bra material, välkända leverantörer och produkter som fungerar i dagens byggande.

Bakom Wijks Bygghandel finns samtidigt en större organisation. AB Fritiof Fellesson går in som delägare och bidrar med lång erfarenhet från trä- och byggmaterialbranschen, etablerade leverantörsrelationer, logistik och resurser från företagsgruppen.

– För oss känns det väldigt bra att göra den här satsningen tillsammans. Johan har både den lokala förankringen och ett stort engagemang för kunderna i området. Vi kan bidra med erfarenhet, struktur och de resurser som finns inom vår företagsgrupp. Det blir en kombination som vi tror mycket på, säger Anna Fellesson, vd för AB Fritiof Fellesson.

Samarbetet innebär också att Wijks Bygghandel får tillgång till den logistik och de transportmöjligheter som finns inom gruppen, bland annat leveranser med kranbil.

Både Fellessons Bygghandel och Wijks Bygghandel är dessutom en del av Sveriges Fria Bygghandlare. Det ger tillgång till en stark gemensam inköpsorganisation och ett brett nätverk av fristående bygghandlare, samtidigt som verksamheten i Eksjö kan behålla sitt lokala fokus och fatta beslut nära kunderna.

– Det som gör Sveriges Fria Bygghandlare unikt är kombinationen av lokalt entreprenörskap och styrkan i en större gemenskap. Våra delägare känner sina marknader och kunder väl och kan därför agera snabbt när nya möjligheter uppstår. Att flera delägare nu väljer att expandera sina verksamheter visar på den drivkraft och framtidstro som finns i vår organisation, säger Carl Evedius, vd för Sveriges Fria Bygghandlare.

För AB Fritiof Fellesson innebär etableringen samtidigt en fortsatt utveckling i ett större marknadsområde.

– Vi har under lång tid haft verksamhet på flera orter i Småland och ser Eksjö som ett naturligt nästa steg. Det känns extra roligt att göra etableringen tillsammans med Johan och bygga vidare på det arbete som redan har gjorts här sedan en tid tillbaka, säger Anna Fellesson.

 

 

Annons:

Sifo: Tre av fyra vill renovera sina hem

Nyheter

02 oktober 2026

Beijer Eskilstuna är Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

01 oktober 2026

Tecca och Väggmaterial blir ett bolag

Nyheter

01 oktober 2026

Hultafors öppnar ny fabrik för måttbandstillverkning

Nyheter

01 oktober 2026

GVK lanserar ny utbildning för snickare

Nyheter

01 oktober 2026

"Sponsring handlar om att ta ansvar"

Nyheter

30 september 2026

Hallå där Janne Andersson

Nyheter

30 september 2026

Ny husmodell möter efterfrågan på större hem på mindre tomter

Nyheter

30 september 2026

Nytt initiativ för att minska psykisk ohälsa och suicid i byggbranschen

Nyheter

30 september 2026

Lokalföreningen Brösarp gör nyförvärv i Åhus

Nyheter

30 september 2026

Prognoscentret: De har starkast varumärke bland Sveriges småhustillverkare

Nyheter

29 september 2026

Ny studie: Rätt klimatdata kan minska redovisat klimatavtryck med 73 procent

Nyheter

29 september 2026

Finnfoam bygger Skandinaviens första PIR-fabrik i Kristinehamn

Nyheter

29 september 2026

Optimera blir rosa – månadens vara blir en swish till Bröstcancerförbundet

Nyheter

24 september 2026

Dags att bygga mer i furu – nytt sortiment blandar gran och tall

Nyheter

22 september 2026

Robert Torstensson ny vd för Saint-Gobain Sweden AB

Nyheter

22 september 2026

Vartannat byggbolag beställer material via e-handel – fördubbling på fyra år

Nyheter

22 september 2026

Samarbete gör att tillverkare når fler byggprojekt

Nyheter

22 september 2026

Benders Sverige AB förvärvar Timrå Betong

Nyheter

18 september 2026

Byggmax öppnar ny butik i Tyresö

Nyheter

17 september 2026

Boverkets byggprognos: Stabila marknadsförutsättningar ger minskad risk för bakslag

Nyheter

16 september 2026

Student- och äldreboenden bidrar till ökade byggstarter i augusti

Nyheter

16 september 2026

Fem generationer av vilja och företagsamhet

Nyheter

16 september 2026

Kökstillverkare om nuet och framtiden

Nyheter

16 september 2026

Innovationsprojektet Pilen klart – klarar Boverkets kommande gränsvärden redan idag

Nyheter

16 september 2026

Bygmas gårdsfest fyller sex år

Nyheter

15 september 2026

Ökade kostnader för byggmaterial enligt Byggkostnadsindex

Nyheter

15 september 2026

XL-Bygg hyllar SHL:s materialare

Nyheter

14 september 2026

Nytt samarbete mellan Flexit och Bygghub

Nyheter

11 september 2026

Brukspecialisten beviljas stöd för projekt om alternativt bindemedel och ballast

Nyheter

09 september 2026

Beijers Branschrapport: Återhämtningen har tagit nästa steg

Nyheter

09 september 2026

Mångmiljoninvestering för Elitfönster

Nyheter

09 september 2026

IMAB Industrihandel etablerar sig i Växjö

Nyheter

09 september 2026

Den är Nordsjö Årets kulör 2027

Nyheter

09 september 2026

Snart dags för Byggmaterialdagen

Nyheter

08 september 2026

30-årigt tillstånd för kalkstensbrytning i Slite vinner laga kraft

Nyheter

07 september 2026

Investeringar i byggsektorn når 546 miljarder kronor i år

Nyheter

07 september 2026

Jotun hyllade årets starkaste återförsäljare

Nyheter

04 september 2026

Nya byggregler ökar ansvaret vid val av glas

Nyheter

04 september 2026

Rekorduppslutning när NP Nilsson arrangerade Tools of the trade

Nyheter

04 september 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Till nästa bostadsminister – gör bostadsmarknaden till en tillväxtmotor

Nyheter

02 september 2026

Derome BoPartner fortsätter Linköpingssatsning med 58 nya hyresrätter

Nyheter

02 september 2026

Svenska Fönster, Mockfjärds och Velfac i gemensamt bolag

Nyheter

02 september 2026

8 av 10 stör sig på sitt hem – slitage främsta orsaken

Nyheter

02 september 2026

Ny utställningslokal blev en fullträff

Nyheter

02 september 2026

Politikerna om ROT och rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

01 september 2026

Ramirentrapporten: Återbruk ökar på svenska byggarbetsplatser

Nyheter

01 september 2026

Förändringar i Ahlsell Sveriges ledning

Nyheter

31 augusti 2026

Debatt av Patrik Karlson (L): Så bygger vi ett friare, grönare och starkare Sverige

Nyheter

31 augusti 2026

Nya krav på energihushållning och energideklarationer beslutade

Nyheter

28 augusti 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår