Trätillverkare utvecklar speciell limträlösning för utomhusbruk

Nyheter

Genomimpregnerat limträ i gran för första gången någonsin godkänts för bärande konstruktioner utomhus.

Bakom nyheten står limträtillverkaren Lilleheden i Hirtshals och trä- och fasadbeklädnadstillverkaren Superwood i Hampen som har gått samman för att utveckla den nya produkten Superwood Lilleheden Limträ.

De två träföretagen Lilleheden och Superwood har kombinerat sina kärnkompetenser inom limträ respektive genomimpregnering. De två företagen lanserar nu en genomimpregnerad limträprodukt som är godkänd för användning i bärande konstruktioner utomhus utan ytterligare träskydd.

– Vi är mycket glada över samarbetet med Superwood och att äntligen kunna presentera vår nya gemensamma produkt Superwood Lilleheden Limträ. Lilleheden har i mer än 90 år tillverkat konstruktionslimträ, och vi har bara kommit så här långt för att vi kontinuerligt vidareutvecklar våra produktionsmetoder – bland annat i samarbete med andra skickliga aktörer inom träindustrin. Vårt samarbete med Superwood är ett bra exempel på detta och vi är stolta över att kunna presentera en helt ny lösning för bärande konstruktioner utomhus, förklarar Hans Henrik von Platen-Hallermund, vd för Lilleheden.

– Superwood är det enda företaget i världen som kan grundimpregnera gran, vilket gör vår nya limträprodukt lämplig för användning i serviceklass 3 enligt DS/EN 335, vilket innebär att träet kan användas på platser där det utsätts för väder och vind. Vi tar hjälp av en speciell metod för genomimpregnering som tränger in hela vägen genom granens tvärsnitt och lämnar cirka 120 gram träskyddsmedel per kubikmeter – tillräckligt för att mångdubbla träets hållbarhet utan att fukta träet, berättar Ole Dalsgård Nielsen, vd för Superwood, och fortsätter:

– Detta har naturligtvis en positiv inverkan på den produktspecifika EPD som vi har utarbetat för att göra det så enkelt som möjligt för entreprenörer och byggare att inkludera limträ i sina LCA-beräkningar. Vi har redan levererat den nya limträprodukten till byggen på flera platser i Skandinavien, där den har gett bra resultat – och våra projektkunder har tagit mycket väl emot produkten. Nu är vi redo att rulla ut produkten till våra återförsäljare i Danmark, Norge, Sverige och Tyskland, där vi hoppas att den kommer att få ett lika varmt mottagande.

För limträkonstruktioner utomhus använder Lilleheden gran från de norra delarna av Skandinavien, där granen växer långsamt och därmed uppnår den höga densitet och styrka som krävs vid produktionen av limträ.

– Trots limträets höga hållfasthet och utbredda användning i bärande konstruktioner har det tidigare varit nödvändigt att skydda det vid utomhusbruk. Men genomimpregneringen innebär att limträet inte behöver skyddas med exempelvis en klimatskärm eller färg. Det erbjuder nya estetiska möjligheter som vi tror behövs i en tid då byggnader med bärande träkonstruktioner vinner mark, säger Hans Henrik von Platen-Hallermund.

Hans Henrik von Platen-Hallermund tillägger att Lilleheden och Superwood fortfarande rekommenderar ändträförsegling och löpande underhåll som för alla andra konstruktioner.

Superwood Lilleheden Limträ kommer att säljas av Lilleheden och Superwood via återförsäljare över hela landet.

 

Annons:

Beijers Branschrapport: Svensk byggsektor sticker ut med positiva signaler

Nyheter

05 december 2025

Han vinner Bolist Byggstart 2025

Nyheter

04 december 2025

Varannan svensk saknar koll på skyddsrum enligt Ahlsells nya rapport

Nyheter

03 december 2025

XL-Bygg Gråbo öppnar i ny regi – Axel Bergstrand ny ägare

Nyheter

02 december 2025

Bygghubben och K-Bygg i nytt samarbete kring återbrukat byggmaterial

Nyheter

02 december 2025

Bostadsministern diskuterade nya bygglovsreglerna på Beijer i Bromma

Nyheter

01 december 2025

Konkurrensverket: Retroaktiva rabatter bakom bristande pristransparens på marknaden för byggmaterial

Nyheter

01 december 2025

Nu gäller nytt regelverk för bygglov

Nyheter

01 december 2025

Derome och Återbruksbyrån ingår samarbetsavtal

Nyheter

01 december 2025

Skogskapellet vinner Träskyddspriset 2025

Nyheter

01 december 2025

Årets vinnare i Sweden Green Building Awards

Nyheter

28 november 2025

Positva tongångar på Bolists Framtidskonferens

Nyheter

28 november 2025

Bygginvesteringarna vänder uppåt men nivån fortsatt låg

Nyheter

27 november 2025

Bolist ingår partnerskap för digitala produkt- och säljutbildningar

Nyheter

27 november 2025

Byggkeramikrådet lanserar kunskapsplattform

Nyheter

26 november 2025

Samarbete med gymnasieskola – en win-win

Nyheter

26 november 2025

”Jag passar bättre in här än i en klädaffär”

Nyheter

26 november 2025

”En jämställd arbetsplats är bra för alla”

Nyheter

26 november 2025

Mestergruppens nya logistikcenter når högsta hållbarhetsklass

Nyheter

26 november 2025

Från lyx till låg drift – svenskarna ändrar bostadsfokus

Nyheter

26 november 2025

Mest läst på vår webb

Nyheter

26 november 2025

Branäs Syd blir verklighet - byggstart för Derome i Skogsliden

Nyheter

25 november 2025

Ny konjunkturprognos: Byggsektorn i Europa stabiliseras efter två år av nedgång

Nyheter

25 november 2025

Svensk ull tar revansch – i allt från nödbostäder till isolering

Nyheter

25 november 2025

Hon är ny regional kulörchef på Jotun

Nyheter

25 november 2025

Benders förvärvar Botnia Betong AB och breddar erbjudandet

Nyheter

25 november 2025

Sågverksprofil från Dalarna är årets Träriddare

Nyheter

24 november 2025

Optimera gör klimatdata tillgänglig online

Nyheter

21 november 2025

Mestergruppen stärker samarbetet med Jotun

Nyheter

20 november 2025

Träföreningen sponsrar projekt på temat Säkerhet

Nyheter

20 november 2025

Fortsatt ökning av byggstarterna i oktober

Nyheter

19 november 2025

Trä vs betong – ny studie utmanar bilden av vad som är mest hållbart

Nyheter

18 november 2025

Sveriges Fria Bygghandlare lanserar digital verktygslåda

Nyheter

18 november 2025

Årsutvecklingen för Byggkostnadsindex ökade till 0,5 procent i oktober 2025

Nyheter

17 november 2025

Svenskt Trä lanserar gratis projekteringsverktyg för byggbranschen

Nyheter

14 november 2025

Ahlsell gör danskt nyförvärv

Nyheter

13 november 2025

Derome tillverkar sin första trägrund

Nyheter

13 november 2025

Säker Vatten Barometern: Mer vind i seglen för auktoriserade VVS-företag

Nyheter

13 november 2025

CCS-satsningen vid cementfabriken i Slite pausas

Nyheter

13 november 2025

Storsatsning på medarbetarnas hälsa ger resultat

Nyheter

12 november 2025

”Det finns en stark kultur och vilja att utvecklas”

Nyheter

12 november 2025

Hockeylegendaren Jonas Bergqvist om mentala puckar som ger framgång

Nyheter

12 november 2025

XL-Bygg Skärhamn en långsiktig kraft på Tjörn och Orust

Nyheter

12 november 2025

Optimera lanserar ny offertfunktion för proffskunder

Nyheter

12 november 2025

Försvarssatsningar ljusglimt för byggandet

Nyheter

12 november 2025

Bolist etablerar ny bygghandel i Alfta

Nyheter

10 november 2025

Ny försäljningsdirektör på Optimera

Nyheter

07 november 2025

De vinner Årets Fasad 2025

Nyheter

06 november 2025

Ny hållbarhetsguide för golvleverantörer

Nyheter

05 november 2025

Byggavfall blir affärsnytta i webbinarium om hållbarhet

Nyheter

05 november 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår