Anders Färnlöf, ordförande EcoRub.

Debatt av Anders Färnlöf: Öppna för återbrukade produkter i byggmaterialhandeln

Nyheter

ByggMaterial vill vara det självklara stället att vända sig till för att få det senaste från branschen. Men vi vet att det också finns många intressanta åsikter och tankar om bygg och byggmaterial där ute. Därför öppnar vi nu också upp tidningen för debatter. Håller du med Anders Färnlöf eller vill du bemöta texten? Eller har du ett eget ämne inom byggsfären du vill debattera? Skicka in din text till oss!

Debattartikel av Anders Färnlöf, EcoRub

Byggsektorn spelar en nyckelroll för att vi ska nå FN:s klimatmål. Men snåriga och snäva kriterier i olika bedömningssystem riskerar att stänga ute återbrukade produkter från att nå försäljningshyllorna hos landets byggmaterialhandlare. Det är dåligt både för miljön och kunderna i byggsektorn och minskar samtidigt innovationskraften hos de företag som utvecklar produkter baserade på återvunna material.

Företag som utvecklar produkter av återvunnet material stöter på orimligt höga trösklar, trots att deras produkter kan minska miljöpåverkan betydligt. Ett exempel är organisationen Byggvarubedömning, som driver ett klassificeringssystem för att bedöma produkters miljöpåverkan. Man gör bedömningar kring produkternas kemiska innehåll och om produkten har hållbara leveranskedjor. 

Ett krav är fullständig redovisning av produktinnehåll. Produkter som inte klarar av att redovisa minst 98 procent av sitt totala innehåll riskerar att stämplas med epitet som "Undvik". Tanken med detta är god, men alltför snäva kriterier riskerar i stället att bli det godas fiende.

Jag representerar EcoRub, ett företag som tillverkar både material och produkter från gummi och plast som återvunnits. Genom detta minskar vi mängden avfall och behovet av jungfruliga resurser. Vi bidrar således, med alla mått mätt, till ett steg i rätt riktning mot en cirkulär ekonomi och ett mer hållbart byggande. Men vi har svårt att komma in hos etablerade Byggmaterialhandlare. Varför? Jo, eftersom vi inte kan redovisa de ingående ämnena i våra produkter till minst 98 procent. Även när våra produkter klarar utsläppstester och livscykelanalyser. 

Vi anser att detta är märkliga krav. Återvunna material har ofta en mer komplex och varierad sammansättning än jungfruliga. Det är extremt dyrt och komplext att redovisa varje beståndsdel i en produkt av återvunnet material. Samtidigt kan dessa produkter vara långt bättre för miljön än de ”godkända” alternativen som fortsätter att användas i byggsektorn.

Detta skapar en paradox: vi blockerar innovationer som minskar vårt klimatavtryck, för att hålla fast vid stelbenta och föråldrade bedömningsmodeller.

Byggbranschen står idag för nästan 40 procent av de globala koldioxidutsläppen. Genom att fortsätta hålla cirkulära produkter utanför marknaden, cementerar vi ett system där klimatförstörande material tillåts dominera. 

Hur kan vi motivera detta när vi vet att tiden att ställa om är knapp? Det behövs en uppdatering av regelverken i de olika bedömningssystemen så att de också gynnar innovation och hållbarhet. De behöver anpassas till återvunna och cirkulära material, snarare än att hålla dem tillbaka med samma måttstock som för helt nya material.

Detta handlar inte bara om att ge företag som EcoRub en rättvis chans. Det handlar om vårt ansvar som samhälle att främja lösningar som gör det bättre för klimatet. Om vi menar allvar med våra klimatmål, måste vi våga tänka om. 

Byggmaterialhandeln och certifieringssystemen behöver kompletteras för att välkomna de produkter som faktiskt gör skillnad för miljön. Kraven måste bli mer verklighetsförankrade och stödja användandet av återvunna material i byggbranschens produkter.  Det är dags att sänka trösklarna och öppna för en grön revolution i byggbranschen och att riva hindren, uppdatera bedömningssystemen och släppa in de företag som faktiskt bidrar till en bättre framtid. Vi har inte råd att vänta längre.

Anders Färnlöf, ordförande EcoRub

 

Texten är en debattartikel och skribentens åsikter är hans egna och inte tidningen ByggMaterials. Vill du svara debattören eller har du en fråga du själv vill debattera? Skicka en text på max 3000 tecken och en högupplöst bild på dig själv (gärna liggande) till redaktionen@tidningenbyggmaterial.se. Redaktionen förbehåller sig rätten att ändra rubriker, korta i längre texter och ändra stavfel/grammatik eller felaktigheter/påhopp. Vi kan inte heller garantera att texten blir publicerad. 

Annons:

Oro och sänkt ROT dämpar byggmaterialhandeln

Nyheter

24 april 2026

AB Karl Hedin Bygghandel inleder partnerskap med Ung Företagsamhet

Nyheter

24 april 2026

Hon är Årets byggkvinna 2026

Nyheter

24 april 2026

Byggmaterialhandlarna och Prodikt i samarbete för enklare delning av hållbarhetsdata till bygghandeln

Nyheter

22 april 2026

Halverat antal byggvarsel under första kvartalet

Nyheter

22 april 2026

Flera projekt visar på möjligheterna med återbruk

Nyheter

22 april 2026

Här finns det mesta – och lite till

Nyheter

21 april 2026

SSAB och Heidelberg Materials i nytt forskningsprojekt

Nyheter

21 april 2026

Tre av tio tänker renovera bostaden i sommar

Nyheter

17 april 2026

Optimera öppnar på ny adress i Svedala

Nyheter

16 april 2026

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

16 april 2026

Debatt av Alireza Akhondi (C): ”Samhällsbyggandet får inte avstanna”

Nyheter

15 april 2026

Byggkostnadsindex steg med 0,4 procent i mars

Nyheter

15 april 2026

Byggstarterna ökade under mars trots Irankriget, enligt Byggstartsindikatorn

Nyheter

15 april 2026

Över 50 år på samma jobb – Dennis trivs på bygghandeln i Ytterby

Nyheter

15 april 2026

Utställarna laddar inför Nordbygg 2026

Nyheter

15 april 2026

Dags att nominera Årets Byggmaterialhandlare 2026

Nyheter

14 april 2026

Tredje årskullen av framtidens ledare inom Bolist examinerad

Nyheter

14 april 2026

Beijers nya filial i Skövde har slagit upp portarna

Nyheter

14 april 2026

Byggmaterialhandlarna kommenterar regeringens vårbudget

Nyheter

13 april 2026

Dennis Helfridsson ny vd för Ahlsell Sverige

Nyheter

13 april 2026

Rapport: Så har säkerheten på byggarbetsplatserna förbättrats

Nyheter

13 april 2026

Hon blir Ahlsells nya People & Culture Director

Nyheter

13 april 2026

Derome investerar för ökad kapacitet i emballagetillverkningen

Nyheter

13 april 2026

Nu är NP Nilssons nya bygghandel i Kristianstad invigd

Nyheter

13 april 2026

Bolist inleder samarbete med Fotbollsmorgon

Nyheter

09 april 2026

Beijer breddar erbjudandet inom återbruk

Nyheter

09 april 2026

Minskade klimatutsläpp i golvbranschen

Nyheter

08 april 2026

BoByggarBarometern: Dämpad optimism inför andra kvartalet

Nyheter

08 april 2026

Ny marknadsrapport: Allt viktigare att bygga i furu

Nyheter

08 april 2026

Webbutbildningar om nya byggregler

Nyheter

01 april 2026

Satsar på kundlogistiken – nytt center i Mölndal

Nyheter

01 april 2026

Friluftsbyn växer – med naturen som medspelare

Nyheter

01 april 2026

Internationellt pris för hälsingeföretaget G-Man Tools nya produkt

Nyheter

31 mars 2026

Nytt samarbete för cirkulär återvinning av fönsterglas

Nyheter

31 mars 2026

Ny säsong av Bolists byggprogram Bygglivet

Nyheter

31 mars 2026

Kapaciteten för återbruk av tegel fördubblas med ny anläggning

Nyheter

31 mars 2026

XL-Bygg Åkersberga vässar transporthanteringen med Alriks plattform

Nyheter

31 mars 2026

Byggföretagen: Byggindustrin växlar upp – närmare 10 000 nya jobb kommande år

Nyheter

31 mars 2026

Ahlsell förvärvar bolag inom fallskydd

Nyheter

30 mars 2026

Optimera och Chalmers förnyar stugsamarbete för välgörenhet

Nyheter

30 mars 2026

XL-Bygg i Herrljunga och Vårgårda växlar upp med ny generation och organisation

Nyheter

27 mars 2026

Global oro men framtidstro när branschens ledare samlades

Nyheter

27 mars 2026

Ahlsell utser ABB Electrification till Årets Hållbara Leverantör 2025

Nyheter

23 mars 2026

Heidelberg Materials överväger anpassning av cementproduktionen

Nyheter

23 mars 2026

Kvarteret Omställningen blev Årets Bygge 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ny rapport: Var tredje byggföretag tror på fler byggstarter 2026

Nyheter

20 mars 2026

Ahlsell förvärvar Semcab

Nyheter

20 mars 2026

Debatt av Joakim Järrebring (S): ”När bostadsbyggandet stannar av stannar också Sveriges ekonomi”

Nyheter

18 mars 2026

Boverkets byggprognos: Bostadsbyggandet fortsätter uppåt, samtidigt tonar mörka moln upp sig

Nyheter

18 mars 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår