Anders Färnlöf, ordförande EcoRub.

Debatt av Anders Färnlöf: Öppna för återbrukade produkter i byggmaterialhandeln

Nyheter

ByggMaterial vill vara det självklara stället att vända sig till för att få det senaste från branschen. Men vi vet att det också finns många intressanta åsikter och tankar om bygg och byggmaterial där ute. Därför öppnar vi nu också upp tidningen för debatter. Håller du med Anders Färnlöf eller vill du bemöta texten? Eller har du ett eget ämne inom byggsfären du vill debattera? Skicka in din text till oss!

Debattartikel av Anders Färnlöf, EcoRub

Byggsektorn spelar en nyckelroll för att vi ska nå FN:s klimatmål. Men snåriga och snäva kriterier i olika bedömningssystem riskerar att stänga ute återbrukade produkter från att nå försäljningshyllorna hos landets byggmaterialhandlare. Det är dåligt både för miljön och kunderna i byggsektorn och minskar samtidigt innovationskraften hos de företag som utvecklar produkter baserade på återvunna material.

Företag som utvecklar produkter av återvunnet material stöter på orimligt höga trösklar, trots att deras produkter kan minska miljöpåverkan betydligt. Ett exempel är organisationen Byggvarubedömning, som driver ett klassificeringssystem för att bedöma produkters miljöpåverkan. Man gör bedömningar kring produkternas kemiska innehåll och om produkten har hållbara leveranskedjor. 

Ett krav är fullständig redovisning av produktinnehåll. Produkter som inte klarar av att redovisa minst 98 procent av sitt totala innehåll riskerar att stämplas med epitet som "Undvik". Tanken med detta är god, men alltför snäva kriterier riskerar i stället att bli det godas fiende.

Jag representerar EcoRub, ett företag som tillverkar både material och produkter från gummi och plast som återvunnits. Genom detta minskar vi mängden avfall och behovet av jungfruliga resurser. Vi bidrar således, med alla mått mätt, till ett steg i rätt riktning mot en cirkulär ekonomi och ett mer hållbart byggande. Men vi har svårt att komma in hos etablerade Byggmaterialhandlare. Varför? Jo, eftersom vi inte kan redovisa de ingående ämnena i våra produkter till minst 98 procent. Även när våra produkter klarar utsläppstester och livscykelanalyser. 

Vi anser att detta är märkliga krav. Återvunna material har ofta en mer komplex och varierad sammansättning än jungfruliga. Det är extremt dyrt och komplext att redovisa varje beståndsdel i en produkt av återvunnet material. Samtidigt kan dessa produkter vara långt bättre för miljön än de ”godkända” alternativen som fortsätter att användas i byggsektorn.

Detta skapar en paradox: vi blockerar innovationer som minskar vårt klimatavtryck, för att hålla fast vid stelbenta och föråldrade bedömningsmodeller.

Byggbranschen står idag för nästan 40 procent av de globala koldioxidutsläppen. Genom att fortsätta hålla cirkulära produkter utanför marknaden, cementerar vi ett system där klimatförstörande material tillåts dominera. 

Hur kan vi motivera detta när vi vet att tiden att ställa om är knapp? Det behövs en uppdatering av regelverken i de olika bedömningssystemen så att de också gynnar innovation och hållbarhet. De behöver anpassas till återvunna och cirkulära material, snarare än att hålla dem tillbaka med samma måttstock som för helt nya material.

Detta handlar inte bara om att ge företag som EcoRub en rättvis chans. Det handlar om vårt ansvar som samhälle att främja lösningar som gör det bättre för klimatet. Om vi menar allvar med våra klimatmål, måste vi våga tänka om. 

Byggmaterialhandeln och certifieringssystemen behöver kompletteras för att välkomna de produkter som faktiskt gör skillnad för miljön. Kraven måste bli mer verklighetsförankrade och stödja användandet av återvunna material i byggbranschens produkter.  Det är dags att sänka trösklarna och öppna för en grön revolution i byggbranschen och att riva hindren, uppdatera bedömningssystemen och släppa in de företag som faktiskt bidrar till en bättre framtid. Vi har inte råd att vänta längre.

Anders Färnlöf, ordförande EcoRub

 

Texten är en debattartikel och skribentens åsikter är hans egna och inte tidningen ByggMaterials. Vill du svara debattören eller har du en fråga du själv vill debattera? Skicka en text på max 3000 tecken och en högupplöst bild på dig själv (gärna liggande) till redaktionen@tidningenbyggmaterial.se. Redaktionen förbehåller sig rätten att ändra rubriker, korta i längre texter och ändra stavfel/grammatik eller felaktigheter/påhopp. Vi kan inte heller garantera att texten blir publicerad. 

Annons:

Göteborgs nya landmärke växer fram genom återbruk

Nyheter

23 juni 2026

Rapport: Tre av fyra lägenheter i miljonprogrammet i behov av renovering

Nyheter

22 juni 2026

Ny visuell identitet för Brukspecialisten

Nyheter

22 juni 2026

Hon blir ny generaldirektör för Boverket

Nyheter

22 juni 2026

Svagare utveckling av byggstarterna i maj

Nyheter

17 juni 2026

Fortsatt ljusning på byggarbetsmarknaden

Nyheter

17 juni 2026

Derome och Viktor Hanson i samarbete för att utveckla bostäder i Haninge

Nyheter

16 juni 2026

XL-Bygg vill sätta ny branschstandard för ökad jämställdhet

Nyheter

16 juni 2026

Kesko förvärvar Dahls verksamheter i Sverige, Norge och Danmark

Nyheter

16 juni 2026

Nästa generations byggare belönas: Här är årets Bygmastipendiater

Nyheter

12 juni 2026

Varbergs Trä har gått sin egen väg i 75 år

Nyheter

12 juni 2026

Två nya vinnare i årets XL-Hjälpen

Nyheter

12 juni 2026

Förslag om bredare bidrag för energieffektivisering i småhus

Nyheter

12 juni 2026

Flexit ansluter sig till Moblrn för digitala utbildningar

Nyheter

12 juni 2026

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

11 juni 2026

Ramirentrapporten: Positiv syn på inkludering i byggbranschen

Nyheter

10 juni 2026

Stefan Hedqvist tar över rodret för Munktorps Träförädling

Nyheter

10 juni 2026

Boverkets byggprognos juni: Bostadsbyggandet tar inte fart

Nyheter

10 juni 2026

Byggmax öppnar åter i Stenungsund

Nyheter

10 juni 2026

”Branschen är redo för tuffare klimatkrav”

Nyheter

10 juni 2026

Nu byggstartar Derome Flaggskeppet i Borstahusen

Nyheter

09 juni 2026

Prognosen för Europas bygg- och anläggningsmarknader 2026–2028 revideras ned

Nyheter

09 juni 2026

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

09 juni 2026

Byggmaterialhandlarna och Basta lanserar strategiskt partnerskap

Nyheter

09 juni 2026

Ny distriktssäljare hos Flexit

Nyheter

08 juni 2026

Byggmaterialhandlarna till Almedalen

Nyheter

08 juni 2026

Benders inleder samarbete kring trafiksäkerhetsprodukter

Nyheter

05 juni 2026

K-Bygg inleder partnerskap med Moblrn

Nyheter

04 juni 2026

Optimera och REbygg i nytt återbrukssamarbete

Nyheter

04 juni 2026

Debatt: Testkrav skapar handelshinder och dyr administration

Nyheter

04 juni 2026

Beijers Branschrapport: Ökad tillväxt i bygghandeln, trots krig och global oro

Nyheter

04 juni 2026

Ny rapport från SGBC: Så kan Sverige klimatanpassa den byggda miljön

Nyheter

04 juni 2026

Ny undersökning: 3 av 4 har fortfarande inte använt de nya byggreglerna

Nyheter

03 juni 2026

Bolist Jonssons Trä firar 30 år – tre generationer av entreprenörskap

Nyheter

03 juni 2026

NP Nilsson etablerar nytt projektbaserat säljkontor i Malmö

Nyheter

03 juni 2026

”Bakat”, printat, klart – premiär för arkitektur av jäst

Nyheter

03 juni 2026

Rapport: Fördubblad renoveringstakt krävs för att klara klimatkraven

Nyheter

29 maj 2026

Bolist-handlare skapade byggfest över hela landet

Nyheter

28 maj 2026

Ramirentrapporten: Fyra av tio byggarbetsplatser drabbade av stöld

Nyheter

28 maj 2026

Ny anläggning för Landsbro och Designtak

Nyheter

28 maj 2026

Ljungby ridklubb är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

28 maj 2026

Daniel Snöman blir vd för Ahlsell Norge

Nyheter

28 maj 2026

En egnahemsrörelse för 2020-talet

Nyheter

26 maj 2026

Derome öppnar maskinuthyrning i Stenungsund

Nyheter

26 maj 2026

Nytt verktyg jämför klimatpåverkan för stommar

Nyheter

26 maj 2026

138-årig järnhandel tar nästa steg – blir en del av BIG-Gruppen

Nyheter

26 maj 2026

Skogssviter på hög höjd – byggda av noga utvalda material

Nyheter

26 maj 2026

Prognos för byggmarknaden revideras ned till följd av Irankriget

Nyheter

25 maj 2026

Samverkansprojekt får företag att ändra arbetssätt för att minska klimatpåverkan

Nyheter

25 maj 2026

Antalet påbörjade nya bostadslägenheter ökade

Nyheter

25 maj 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår