Svenska sågverk har lägre lagernivåer än på 20 år, samtidigt som efterfrågan av trävaror är fortsatt rekordhög.

Södra Wood bekräftar att trävarubristen är ett faktum då efterfrågan har varit fortsatt hög.

Svenska virkesleverantörer om bristen på trävaror

Nyheter

Svenska sågverk har lägre lagernivåer än på 20 år, samtidigt som efterfrågan av trävaror är fortsatt rekordhög. Risken att hyllor på svenska brädgårdar ekar tomma även i sommar är uppenbar, särskilt när det gäller populära dimensioner och träslag. För ByggMaterial berättar några av Sveriges största virkesleverantörer om situationen.

Fredrik Gustavson är försäljningschef för Södra Wood i Skandinavien. Han bekräftar att trävarubristen är ett faktum  efterfrågan har varit fortsatt hög under hela hösten och vintern, såväl nationellt som internationellt, och varudepåerna inte har kunnat fyllas på ordentligt sedan fjolårets byggboom.  

– Vi upplever en extrem efterfrågan både från befintliga kunder och sådana vi inte har haft någon dialog med tidigare. Produktionen har inte kunnat mätta efterfrågan, vilket i sin tur har gjort att vi som producent har haft svårt att bygga de lager som önskas. I statistiken från Skogsindustrierna för mars månad ser vi att lagernivåerna är cirka 30 procent lägre för såväl gran som fura jämfört med föregående år samma tid. Det är historiskt låga siffror. Risken att det blir trävarubrist även i år är uppenbar, särskilt med tanke på att bristen har dykt upp tidigare i år och den buffert som fanns i lager 2020 inte finns nu, säger Fredrik Gustavson. 

Han berättar att det under 2020 främst var brist på NTR impregnerat virke under sommaren och vissa granprodukter under sensommaren, då framför allt klädsel och C24Under slutet av juli var bristerna på trall 28x120 påtagliga 

– Södra är en stor leverantör mot svensk bygghandel vad gäller byggträ och vill vara med som en partner till kund och hjälpa dem med redskap för att de i sin tur ska kunna möta slutkunden och dess behov. Här kommer vi givetvis att utsättas för utmaningar, med tanke på marknadsläget, men med god kommunikation kommer vi att komma långt tillsammans. Slutkunden kan få svårt att få tag i precis det virke de vill ha, så det gäller att både kund och slutkund kan tänka utanför boxen för att få ihop det, säger Fredrik Gustavson.  

Det exporteras mycket virke från Sverige. Är det mer lönsamt att sälja virke utanför Sverige och är det en förklaring till bristen på virke här? 

– Andra exportmarknader är inte mer intressanta. Vår volym till svensk bygghandel ökade betydligt mer än vad exporten ökade i 2020. Ett sågverk har en viss kapacitet och snabba svängningar i efterfrågan kan inte pareras hur gärna vi än vill. Vi verkar på en global marknad såväl nationellt som internationellt. Den internationella prisbilden påverkar givetvis även prisbilden nationellt och vice versa. För stunden ser vi en mycket hög prisbild till exempel i USA och givetvis påverkar detta flödena inom virkesmarknaden. För Södras del har vi ett antal marknader vi jobbar mot runt om i världen. Sverige är en stor och viktig marknad för oss på Södra precis som till exempel marknaderna i England, Nederländerna och USAsäger Fredrik Gustavsson och fortsätter:  

– Men att säga att det skulle vara därför bristerna är så stora är fel. Vi kan inte lägga alla äggen i en korg utan behöver sprida våra affärer på många marknader. Vi har olika produktionsförutsättningar på olika sågverk och jobbar med olika service- och tjänsteerbjudanden beroende på marknad. 

Vilka lärdomar drar ni från 2020? 

– Vi har lärt oss att ha en än tätare kunddialog för att beskriva situationen än mer för våra kunder och att jobba hårdare med säljstyrning och prioriteringar tillsammans med våra kunderCovid-19 och alla dess bieffekter slog ner som en blixt från klar himmel förra våren, inte bara i Sverige utan över stora delar av världen. Jag tycker att vi lyckades hantera den extrema efterfrågan som följde under våren och sommaren 2020 rimligt väl med tanke på de buffertlager som då fanns, säger Fredrik Gustavson 

Johan Hedin är marknadschef på Holmen. Han berättar att de under fjolåret fick brister i hela sitt bygghandelssortiment och att det främst berodde på att många sågverk ställde av sin produktion för att möta en förväntad efterfrågenedgång i spåren av Corona. När effekterna sedan blev det motsatta, att efterfrågan ökade, hann de inte korrigera beslutet om lägre produktion under sommaren vilket ledde till en brist.  

– I år är virkestillgången normal, men efterfrågan fortsatt högre än tillgången, säger han.  

Är det mer lönsamt för er att sälja virke utanför Sverige och är det en förklaring till bristen på virke här? 

– Över tid är det inte mer?lönsamt med export än inhemska affärer. Sågverken producerar en mycket bred specifikation där stora delar passar bättre för export. Det är normalt bra balans mellan inhemska leveranser och export, men nu efterfrågar alla marknader mer och tillgången räcker inte till, säger Johan Hedin.  

Johan Winroth, vd på Derome Bygg & Industri, visar upp en annan bild än Södra Wood och Holmen. Enligt honom hade Derome aldrig brist på virke under 2020. Deras egna sågverk och vidareförädling gjorde att de kunde säkra samtliga leveranser, även av tryckimpregnerat virke.  

– Det är klart att det finns utmaningar under år med extra hög efterfrågan, men vi kommer att kunna leverera virke till våra kunder även i år. Derome är ett familjeföretag som är unika med verksamhet inom hela kedjan, från skog till färdigt hus. Det gör oss alltid till en trygg samarbetspartner, framför allt i lägen då omvärlden och marknaden förändras snabbt, säger han.   

Efterfrågan av virke ökar inte bara i Sverige. Kommer ni att kunna möta efterfrågan även internationellt? 

– Vi ser en växande efterfrågan på ett hållbart byggande och eftersom trä är det mest hållbara byggnadsmaterialet ökar även efterfrågan på trävaror. Eftersom vi inom Derome kommer att kunna leverera virke till våra kunder kan vi inte se att exportdelen påverkar vår leveransduglighet, avslutar Johan Winroth.  

Annons:

Benders bygger Europas modernaste takpannefabrik

Nyheter

24 juni 2026

Branschen om EU:s hållbarhetsförenklingar

Nyheter

24 juni 2026

Göteborgs nya landmärke med ambitiös återbruksagenda

Nyheter

23 juni 2026

Rapport: Tre av fyra lägenheter i miljonprogrammet i behov av renovering

Nyheter

22 juni 2026

Ny visuell identitet för Brukspecialisten

Nyheter

22 juni 2026

Hon blir ny generaldirektör för Boverket

Nyheter

22 juni 2026

Svagare utveckling av byggstarterna i maj

Nyheter

17 juni 2026

Fortsatt ljusning på byggarbetsmarknaden

Nyheter

17 juni 2026

Derome och Viktor Hanson i samarbete för att utveckla bostäder i Haninge

Nyheter

16 juni 2026

XL-Bygg vill sätta ny branschstandard för ökad jämställdhet

Nyheter

16 juni 2026

Kesko förvärvar Dahls verksamheter i Sverige, Norge och Danmark

Nyheter

16 juni 2026

Nästa generations byggare belönas: Här är årets Bygmastipendiater

Nyheter

12 juni 2026

Varbergs Trä har gått sin egen väg i 75 år

Nyheter

12 juni 2026

Två nya vinnare i årets XL-Hjälpen

Nyheter

12 juni 2026

Förslag om bredare bidrag för energieffektivisering i småhus

Nyheter

12 juni 2026

Flexit ansluter sig till Moblrn för digitala utbildningar

Nyheter

12 juni 2026

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

11 juni 2026

Ramirentrapporten: Positiv syn på inkludering i byggbranschen

Nyheter

10 juni 2026

Stefan Hedqvist tar över rodret för Munktorps Träförädling

Nyheter

10 juni 2026

Boverkets byggprognos juni: Bostadsbyggandet tar inte fart

Nyheter

10 juni 2026

Byggmax öppnar åter i Stenungsund

Nyheter

10 juni 2026

”Branschen är redo för tuffare klimatkrav”

Nyheter

10 juni 2026

Nu byggstartar Derome Flaggskeppet i Borstahusen

Nyheter

09 juni 2026

Prognosen för Europas bygg- och anläggningsmarknader 2026–2028 revideras ned

Nyheter

09 juni 2026

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

09 juni 2026

Byggmaterialhandlarna och Basta lanserar strategiskt partnerskap

Nyheter

09 juni 2026

Ny distriktssäljare hos Flexit

Nyheter

08 juni 2026

Byggmaterialhandlarna till Almedalen

Nyheter

08 juni 2026

Benders inleder samarbete kring trafiksäkerhetsprodukter

Nyheter

05 juni 2026

K-Bygg inleder partnerskap med Moblrn

Nyheter

04 juni 2026

Optimera och REbygg i nytt återbrukssamarbete

Nyheter

04 juni 2026

Debatt: Testkrav skapar handelshinder och dyr administration

Nyheter

04 juni 2026

Beijers Branschrapport: Ökad tillväxt i bygghandeln, trots krig och global oro

Nyheter

04 juni 2026

Ny rapport från SGBC: Så kan Sverige klimatanpassa den byggda miljön

Nyheter

04 juni 2026

Ny undersökning: 3 av 4 har fortfarande inte använt de nya byggreglerna

Nyheter

03 juni 2026

Bolist Jonssons Trä firar 30 år – tre generationer av entreprenörskap

Nyheter

03 juni 2026

NP Nilsson etablerar nytt projektbaserat säljkontor i Malmö

Nyheter

03 juni 2026

”Bakat”, printat, klart – premiär för arkitektur av jäst

Nyheter

03 juni 2026

Rapport: Fördubblad renoveringstakt krävs för att klara klimatkraven

Nyheter

29 maj 2026

Bolist-handlare skapade byggfest över hela landet

Nyheter

28 maj 2026

Ramirentrapporten: Fyra av tio byggarbetsplatser drabbade av stöld

Nyheter

28 maj 2026

Ny anläggning för Landsbro och Designtak

Nyheter

28 maj 2026

Ljungby ridklubb är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

28 maj 2026

Daniel Snöman blir vd för Ahlsell Norge

Nyheter

28 maj 2026

En egnahemsrörelse för 2020-talet

Nyheter

26 maj 2026

Derome öppnar maskinuthyrning i Stenungsund

Nyheter

26 maj 2026

Nytt verktyg jämför klimatpåverkan för stommar

Nyheter

26 maj 2026

138-årig järnhandel tar nästa steg – blir en del av BIG-Gruppen

Nyheter

26 maj 2026

Skogssviter på hög höjd – byggda av noga utvalda material

Nyheter

26 maj 2026

Prognos för byggmarknaden revideras ned till följd av Irankriget

Nyheter

25 maj 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår