Prognosen för Europas bygg- och anläggningsmarknader 2026–2028 revideras ned
Nyheter
09 juni 2026
Text: Emma Sellbrink Foto: Pixabay
Analysnätverket Eurocontructs nya prognoser för nitton europeiska bygg- och anläggningsmarknader presenterades vid nätverkets konferens i Helsingfors den 5 juni. Prognosen för 2026 revideras ned med 0,4 procentenheter.
Utsikterna för den europeiska byggsektorn är fortsatt försiktigt positiva, men tillväxten blir lägre än tidigare väntat. Irankriget och situationen i Hormuzsundet påverkar energipriser, inflation och räntor negativt, vilket dämpar efterfrågan. Konsument- och företagsförtroendet har sjunkit och de ekonomiska prognoserna har reviderats ned i flera länder.
BNP i de nitton Eurocontruct-länderna (EC-19) växte med 1,5 procent år 2025. För perioden 2026–2028 prognostiseras en genomsnittlig BNP-tillväxt på 1,2 procent per år. Inget av länderna förväntas uppvisa negativ tillväxt.
Det totala produktionsvärdet växte med 0,2 procent år 2025. Tillväxtprognosen för 2026 revideras ned till 2,0 procent, från tidigare 2,4 procent. Prognoserna för 2027 och 2028 är oförändrade på 2,2 respektive 1,9 procent.
Utveckling per segment
Samtliga segment väntas utvecklas positivt under prognosperioden 2026–2028, men tillväxtens sammansättning har förskjutits. Nybyggnation och anläggning driver tillväxten, medan renoveringsmarknaden håller en stabil men lägre tillväxttakt.
- Anläggning växer kraftigast med en förväntad uppgång på cirka 8 procent, driven av investeringar i transport- och energiinfrastruktur, klimatanpassning och EU-stödda projekt.
- Bostadsbyggandet väntas öka med cirka 7 procent.
- Lokalbyggandet uppvisar den svagaste tillväxten på cirka 4 procent.
- Renoveringar bromsar in till följd av lågt konsumentförtroende och hushållens begränsade investeringsvilja.
Stora skillnader mellan EC19-länderna
Irland, Polen, Storbritannien och Portugal uppvisar den starkaste tillväxten under perioden, medan Slovakien, Italien och Belgien utvecklas svagast. De nordiska länderna och Österrike har drabbats hårt av det kraftiga fallet i nybyggnation av bostäder och beräknas inte komma tillbaka till 2022 års produktionsnivåer under prognosperioden. Även Tyskland, Frankrike och Italien bromsas av svag bostadsefterfrågan, höga byggkostnader och begränsad finansieringstillgång.
Annons: