Boken ”Bygga åt idioter” har blivit en succé och Beijer Byggmaterial har nått ut med budskapet att belysa kundsituationerna ur ett hantverkarperspektiv, menar Elisabet Heinrich, marknads- och kommunikationschef.

Bygga åt idioter – en riktig säljsuccé. Men boktiteln har gjort många upprörda

Nyheter

De första 10 000 exemplaren av Beijers bok ”Bygga åt idioter” sålde slut på några veckor och inför julen trycktes det upp en ny upplaga på 6 000 exemplar. Men den provocerande titeln har också retat upp en del privatkunder som undrar om de betraktas som idioter av bygghandelsföretaget.

”Bygga åt idioter” är en del av kampanjen ”Vi bygger dom som bygger” som Beijer Byggmaterial körde igång 2017. Bygghandelsföretaget villa skapa en debatt kring tendensen att slentrianmässigt kritisera hantverkare. Beijer vill i stället belysa kundsituationen ur hantverkarnas perspektiv. Boken lyfter fram 13 humoristiska kundtyper och ger tips på hur man som hantverkare kan hantera de besvärliga situationer som ibland uppstår bland hantverkare och kund. 

Ljudboken fick ännu större genomslagskraft och har över en halv miljon lyssningar. Den följdes upp med en lika succéartad podd där tv-profilen Adam Alsing intervjuar olika hantverkare som berättar sina historier om märkliga kundmöten. Även podden har namnet ”Bygga åt idioter” och finns där poddar finns.

– Den var den näst mest lyssnade podden under flera veckor och det är vi självklart nöjda med, säger Elisabet Heinrich.

Det var för att tränga igenom mediebruset som boken fick en provokativ titel.

– Om vi kallat den ”Så förbättrar du ditt kundbemötande” hade vi inte uppnått den här effekten, säger Elisabet Heinrich, marknads- och kommunikationschef hos Beijer Byggmaterial.

Men var ni inte rädda för att boktiteln i stället skulle förstärka bilden av hantverkaren som kaxig och överlägsen?

– Vi hade gjort vår läxa väldigt grundligt och vårt varumärkeskoncept syftar till att få slut på fördomar kring hantverkare och i stället lyfta branschen. 

Upprörda kunder

Även om Beijer gjorde sin läxa grundligt så rörde ändå boktiteln upp känslor hos en del privatkunder.

– Vi har frekvent fått frågan om vi anser att våra kunder är idioter. Svaret för oss är enkelt, vi anser inte att våra kunders kunder, slutkonsumenter, är idioter. Ingen annan heller för den delen. Tvärtom så har vi stor respekt för Sveriges alla hemmasnickare. Titeln är snarare en lek med Thomas Erikssons bok ”Omgiven av idioter” som syftar på att vi alla är olika, snarare än faktiska idioter, säger Elisabet Heinrich.

– För första gången någonsin pågår en debatt, en dialog och en reflektion om vad det innebär att vara hantverkare. Därmed kan vi också säga att vi lyckats med vår ambition, nämligen att berätta en annan sida av historien och samtidigt skapa debatt om det gemensamma ansvaret för ett lyckat samarbete, summerar Elisabet Heinrich.

Boken innehåller tips på hur man kan hantera situationerna som kan uppstå mellan hantverkare och kund. 

– Vi på Beijer vill bidra till att skapa bättre förståelse och upplevelser i byggprojektet.

Kan du ge exempel?

Det kan var när en hantverkare och kund kommit överens om en lösning som ändras när kunden senare önskar en annan, dyrare, delkomponent. På grund av kommunikationsmissar förväntas ändå slutpriset bli detsamma, och när fakturan kommer så uppstår konflikt. Detta hade kunnat undvikas genom mer tydlighet och bättre kommunikation, vilket är lösningar som boken belyser.

Gillas av Offerta

Nu fortsätter kampanjen med att belysa lösningarna i stället för problematiken i kommunikationen mellan hantverkare och deras kunder. På Beijers sajt finns en sida full med förlag på lösningar kopplat till tjänster och kunskap som de vill bidra med för att stödja hantverkarna i deras projekt.

Sajten Offerta, som förmedlar uppdrag mellan hantverkare och privatpersoner, tycker om initiativet.

– Att vilja förbättra kommunikationen mellan konsumenter och hantverkare är bra.  Hantverkare blir ibland uthängda som hel yrkeskår vilket onekligen är orättvist. Av just den anledningen uppmanar vi både företag och konsumenter att använda sig av referenser och omdömen och skriva tydliga offerter för att undvika missförstånd, säger Offertas marknadschef Caroline Lindblad.

Annons:

Beijers Branschrapport: Höjt rotavdrag och stabila räntor stärker byggbranschen

Nyheter

15 september 2025

Swerock flyttar betongfabrik

Nyheter

15 september 2025

XL-Bygg blir huvudpartner till SHL

Nyheter

12 september 2025

Beijer Hisings Backa – bygghandeln som aldrig stänger

Nyheter

12 september 2025

Utvalda investerare blir nya delägare i Ahlsell

Nyheter

11 september 2025

Derome byggstartar 500-miljonerssatsning på hyresrätter

Nyheter

11 september 2025

Tetra Pak och Recoma i samarbete kring transportlådor

Nyheter

11 september 2025

Årets kulör 2026 – tre nyanser av blått

Nyheter

10 september 2025

Ny distriktssäljare till Flexit Team Bygghandel

Nyheter

09 september 2025

K-Byggs Lena Carlberg nominerad till Sveriges Bästa Marknadschef 2025

Nyheter

09 september 2025

De är vinnarna av Guldburken 2025

Nyheter

08 september 2025

Ahlsell gör nyförvärv inom belysning

Nyheter

08 september 2025

Derome arrangerar ny gala för att hylla entreprenörer

Nyheter

04 september 2025

Setra varslar 50 medarbetare i Hasselfors

Nyheter

03 september 2025

”Bygghandeln fanns utan tvekan på min topp tre”

Nyheter

03 september 2025

Kakelexperten Michael Johansson: ”Ett material som har funnits i tusen år”

Nyheter

03 september 2025

21 företag testar cirkulära bygglösningar i sju nordiska städer

Nyheter

03 september 2025

Benders erbjuder de första produkterna med evoZero-cement

Nyheter

02 september 2025

XL-Bygg lanserar jämställdhetsstipendium

Nyheter

02 september 2025

Västerstrands AIK en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

01 september 2025

Fortsatt nedgång av konkurser inom bygg

Nyheter

01 september 2025

Ny studie: Trä bättre än betong för biologiska mångfalden

Nyheter

29 augusti 2025

Beijer lanserar webbinarier om hållbart byggande

Nyheter

29 augusti 2025

CCS-värdekedjan i drift i Norge – snart kan Sverige bygga med nettonoll-betong

Nyheter

28 augusti 2025

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

28 augusti 2025

Flooré AB blir LK Flooré AB

Nyheter

27 augusti 2025

K-Bygg ny huvudleverantör av byggmaterial till Byggnads AB Tornstaden

Nyheter

26 augusti 2025

Ökning av påbörjade lägenheter under första halvåret 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Beijer Karriärföretag och topp 10 bland Sveriges mest attraktiva arbetsgivare 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Examensarbete: Trätakstolar visar klart lägst klimatavtryck

Nyheter

25 augusti 2025

Debatt: Inför ett grönt rotavdrag

Nyheter

25 augusti 2025

Nytt omställningslabb ska öka återbruket i byggsektorn

Nyheter

22 augusti 2025

Åtta av tio inom byggbranschen erbjuds insatser som främjar hälsan

Nyheter

22 augusti 2025

Ahlsell fortsätter expansionen av sitt logistikcentrum i Hallsberg

Nyheter

22 augusti 2025

Han får ansvar för Ahlsellkoncernens inköp och supply chain

Nyheter

21 augusti 2025

Peter Sjödelius ny vd för Optimeras dotterbolag

Nyheter

21 augusti 2025

Byggmarknaden växer med 2,2 procent - svaga hushåll bromsar återhämtningen

Nyheter

21 augusti 2025

Södra miljardsatsar i Kinda

Nyheter

20 augusti 2025

Arkitekter tror på sämre byggnader med nya byggregler enligt undersökning

Nyheter

20 augusti 2025

”På något sätt har jag polisådran kvar i mig”

Nyheter

20 augusti 2025

Att vara hållbarhetsambassadör ger en trygghet i det dagliga arbetet

Nyheter

20 augusti 2025

Byggstartsindikatorn: Svag utveckling för byggstarter i juli

Nyheter

20 augusti 2025

Han blir ny vd för XL-Bygg vid Siljan AB

Nyheter

18 augusti 2025

Vd-byte på Mestergruppen Sverige

Nyheter

15 augusti 2025

I stort sett oförändrat Byggkostnadsindex i juli 2025

Nyheter

15 augusti 2025

Vd-byte hos skivleverantör

Nyheter

11 augusti 2025

Mestergruppen fortsätter att ta marknadsandelar

Nyheter

11 augusti 2025

Han blir ny inköpschef på Assemblin El

Nyheter

11 augusti 2025

Ahlsell i Falun har Alltid Öppet: ”Många passar på att handla på väg till jobbet”

Nyheter

06 augusti 2025

Fortsatt svag volymökning i byggmaterialhandeln under andra kvartalet

Nyheter

06 augusti 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår