Sanna Mjörnestrand, Emma Ahlqvist, Sandra Bergström, Lina Budsjö Järvenpää, Frida Allert, Kristoffer Green och Oskar Alm kommer du att se mer av på Byggmaterialhandlarnas Instagramkonto.

De är Byggmaterialhandlarnas ambassadörer 2023

Nyheter

I förra numret av tidningen ByggMaterial fick vi träffa ambassadörerna Nicollas, Chris och Tord. Här är resten av Bygmaterialhandlarnas ambassadörer 2023! På Byggmaterialhandlarnas Instagramkonto kommer ni att få följa det här härliga gänget och ta del av deras varierade vardagar inom bygghandeln.

Namn: Sanna Mjörnestrand

Var jobbar du: Derome Bygg & Industri AB Filial Mölndal

Ålder: 50

Yrkesroll: Kökssäljare

Varför vill du vara ambassadör? Dela tankar och erfarenheter och visa att det finns fler sidor inom byggmaterialhandeln.

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Att jag får använda min nischade kunskap och samtidigt jobba i en kreativ bransch där det är högt tempo och roliga dagar på jobbet.   

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Jag har jobbat många år i Radio/TV-branschen. Jag har jobbat med kök sedan 2005.

 

Namn: Emma Ahlqvist

Var jobbar du: XL-Bygg KG Ahlqvist

Ålder: 35

Yrkesroll: Objektssäljare, marknadsföring och KMA

Varför vill du vara ambassadör? Jag vill gärna inspirera andra, visa på bredden och variationen som finns i vår bransch.

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Jag skulle säga att det inte står still, att det hela tiden händer nya saker och man lär sig nya saker. Känslan av att det inte finns en ände där man är ”fullärd”. Sedan att möta kunder som har visioner och få vara med och förverkliga dessa – ibland till och med kunna hjälpa kunden till ett resultat över det förväntade – det är underbart!

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Jag har jobbat på Arla, på hotell samt som resebokare för paketresor till Gotland.

 

Namn: Sandra Bergström 

Var jobbar du: XL-Bygg Pousette 

Ålder: 31

Yrkesroll: Säljare/kassan

Varför vill du vara ambassadör? Jag tycker själv det är intressant att se vad andra jobbar med och hur en arbetsdag eller ett projekt kan se ut, och därför vill jag visa andra vad vi gör på XL-Bygg. Jag tycker även om sociala medier och är själv väldigt aktiv på Instagram privat. 

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Att ingen dag är den andra lik. Man får träffa och hjälpa mycket människor vilket jag älskar. Sedan är det roligt att vi blir fler kvinnor som kommer in i branschen, vilket gör att stämningen blir mer familjär på arbetsplatsen.

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Jag är utbildad frisör och har jobbat som det i några år, jag håller fortfarande på med det när tiden finns. Jag har även jobbat i en butik där jag va avdelningsansvarig för hem och hushåll och sålde lampor, vitvaror, hushållsmaskiner och saker där till. 

 

Namn: Lina Budsjö Järvenpää

Var jobbar du: Derome Bygg och industri

Ålder: 37 

Yrkesroll: Butikschef

Varför vill du vara ambassadör? Jag tyckte det lät väldigt kul att få berätta om min vardag och förhoppningsvis kunna locka fler tjejer att söka sig till branschen. Och kul få träffa kollegor från andra företag i branschen! 

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Det roligaste jag vet är att få träffa människor och att få prata och skratta på jobbet. Man lär sig dessutom nya saker varje dag, man blir aldrig fullärd. 

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Jag har gjort lite olika saker. Jag jobbade sju år på en båt, jag jobbade på MTR Express, tåget som går mellan Göteborg och Stockholm. Därefter började jag sälja skyddskläder innan jag började på Derome. Att börja på Derome och jobba inom bygghandeln är det bästa valet jag har gjort!

 

Namn: Frida Allert

Var jobbar du: Allert Järn och bygg

Ålder: 35

Yrkesroll: Företagsledare

Varför vill du vara ambassadör? Det är en bransch som lätt blir bortglömd i jobbsökande och jag tycker det är viktigt att vi berättar och visar hur bra vår bransch är. 

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Att det är så utvecklande. Det händer mycket i branschen och man möter så intressanta och roliga människor.

Vad har du gjort innan du började arbeta på Allert Järn och Bygg? Jag har bland annat jobbat på en bilfirma, jobbat med friskvård och som simlärare. 

 

Namn: Kristoffer Green 

Var du jobbar: Ahlsell Sverige AB (Visby)

Ålder: Fyller 38 till sommaren

Yrkesroll: Utesäljare Bygg

Varför vill du vara ambassadör? För att visa upp den varierade vardagen och hur otroligt rolig den här branschen är. 

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Det finns två snabba svar på den frågan, alla människor man träffar (kollegor, kunder, leverantörer, partners) och problemlösandet, oavsett om det är en liten skruv eller ett helt projekt. 

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Jag kommer från den traditionella brädgården och innan det var det blandade ströjobb. Men jag har alltid haft arbeten där det sociala är viktigt. 

 

Namn: Oskar Ahlm

Var jobbar du: Beijer Byggmaterial AB i Kiruna

Ålder: 24, fyller 25

Yrkesroll: Lagerarbetare

Varför vill du vara ambassadör? Jag blev tipsad av en kollega som hade sett att de sökte ambassadörer och tyckte jag skulle passa. Jag tyckte det var en rolig idé att få möjligheten att spegla min vardag på jobbet och visa hur roligt det faktiskt är att jobba inom bygghandeln.

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Jag tycker extra mycket om att köra hjullastare och truck men också alla människor man får träffa! Jag tycker även om problemlösning, att få hjälpa kunder och få ny kunskap och föra det vidare.

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Innan jag började jobba på Beijer pluggade jag inom rymd. Jag har även jobbat på en psykiatriavdelning.

 

Du kan läsa mer om Byggmaterialhandlarnas ambassadörer Nicollas, Chris och Tord här.

Texten är hämtad från nummer 2 2023 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Derome Träteknik breddar erbjudandet inom miljö- och kvalitetsdata

Nyheter

12 juni 2025

Nu öppnar nya K-Bygg i Uppsala

Nyheter

12 juni 2025

Startup lanserar beslag som ska förenkla köksmontering

Nyheter

12 juni 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

12 juni 2025

Träbranschen pressad från flera håll – men ljusglimtar finns

Nyheter

11 juni 2025

Kocken som bytte bana – blev byggsäljare: ”Har aldrig ångrat mig”

Nyheter

11 juni 2025

BIG-gruppen väljer ny leverantör för lim och fog

Nyheter

11 juni 2025

XL-Bygg lanserar XL-Mygg

Nyheter

11 juni 2025

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

10 juni 2025

Ljusning för Europas byggmarknad

Nyheter

10 juni 2025

Derome satsar digitalt för att stärka kompetensen

Nyheter

05 juni 2025

Beijer i Piteå blir CrossFit-arena för en helg

Nyheter

05 juni 2025

Vimmerbyortens Ryttarförening får hjälp att bygga påstigningsramp

Nyheter

03 juni 2025

Beijers Branschrapport: Byggmaterialmarknaden bryter negativ trend

Nyheter

03 juni 2025

Gamla byggmetoder nyckeln till cirkulärt byggande

Nyheter

03 juni 2025

K-Bygg inleder samarbete med DNA Mediabyrå

Nyheter

03 juni 2025

Nu säljs forskningshus – första steg mot klimatneutrala villor

Nyheter

03 juni 2025

IF UDD Karlshamn är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

02 juni 2025

906 aktiebolag i konkurs under maj – men byggkonkurserna minskade

Nyheter

02 juni 2025

Undersökning från Svensk Byggtjänst: Låg beredskap för nya byggregler

Nyheter

27 maj 2025

Lilla Edets Ridklubb får hjälp att bygga tillgänglighetsanpassad läktare

Nyheter

27 maj 2025

Byggbranschen positiv till inkluderande arbetsplatser – men machokulturen är fortsatt stark

Nyheter

27 maj 2025

Boverket ska utreda ”Sverigehuset”

Nyheter

27 maj 2025

Från K-Rauta till K-Bygg i Eskilstuna: ”En väldigt spännande resa”

Nyheter

27 maj 2025

Årets kulörtrender för fasad: ”Varma och mjuka toner”

Nyheter

27 maj 2025

Dags igen för Bolist Byggfest

Nyheter

27 maj 2025

Alrik tar in ny finansiering på totalt 7 miljoner euro

Nyheter

27 maj 2025

Antalet byggstölder minskar – lägsta nivån på fem år

Nyheter

26 maj 2025

Derome totalentreprenör för ny förskola med återbruk i centrum

Nyheter

23 maj 2025

Gustavsberg och Holgers Stugmaterial i samarbete kring återbruk

Nyheter

23 maj 2025

Två nya K-Bygg slår upp portarna

Nyheter

23 maj 2025

Tvist mellan Sveff och SundaHus avgjord i domstol

Nyheter

22 maj 2025

Darko Pervan får Näringslivsmedaljen 2025 för golvuppfinning

Nyheter

22 maj 2025

Invigning av XL-Bygg Upplands Väsby

Nyheter

22 maj 2025

Fasadmaterial av 100 procent papper testas

Nyheter

22 maj 2025

Bygma storsatsar i Luleå med nytt byggvaruhus

Nyheter

22 maj 2025

Stiftelsen Barnens Ö får hjälp att bygga hinderbana av XL-Hjälpen

Nyheter

22 maj 2025

Ny rapport: Dramatisk minskning av farliga byggmaterial

Nyheter

22 maj 2025

Tappet i golvförsäljningen fortsatte 2024

Nyheter

22 maj 2025

Nu öppnar nya K-Bygg även i Marieberg, Örebro

Nyheter

22 maj 2025

Maria Andersson blir ny affärsområdeschef för Onninen Sverige

Nyheter

21 maj 2025

Tio träslöjdslärare finalister till Smörknivsstipendiet

Nyheter

21 maj 2025

Derome bygger trädgårdsstad i trä – så ska Göinge By se ut

Nyheter

21 maj 2025

Bostadsbyggandet ökade i april enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

21 maj 2025

XL-Bygg lanserar Trallens dag

Nyheter

20 maj 2025

Svag start för limträförsäljningen 2025 – bygghandeln kan bli ljusglimt

Nyheter

19 maj 2025

Ny arkitektundersökning: Naturlig färg, återbruk och integrerade solceller i topp

Nyheter

19 maj 2025

Hon blir Årets byggkvinna 2025

Nyheter

16 maj 2025

Ny kommunikationschef för Saint-Gobain Distribution Sweden

Nyheter

16 maj 2025

Byggvarslen sjönk under april

Nyheter

16 maj 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår