Fredrik Bergh, vd på NP Nilsson, har varit på företaget sedan 2017.

Anläggningen i Halmstad är en av de senare årens satsningar.

Från tennisproffs till vd på bygghandelskedja

Nyheter

Möt Fredrik Bergh – före detta tennisproffset som sadlade om till en karriär inom byggbranschen. Idag är han vd för NP Nilsson – en bygghandelskedja som har genomgått en stor expansion under de senaste åren. – Drivkraften att alltid vilja bli bättre har jag med mig från tennisen, säger han.

Framtiden låg utstakad för värmlänningen Fredrik Bergh som var professionell tennisspelare under slutet av 1990-talet. Han flyttade till Båstad och gick tennisgymnasiet, blev svensk och europeisk mästare som 18-åring och rönte framgångar i turneringar som Wimbledon och US Open. En skada i handen satte dock stopp för en fortsatt idrottssatsning och år 2000 tvingades han som 24-åring att lägga tennisracketen på hyllan. Han valde då att utbilda sig till marknadsekonom. 

 

Hur kommer det sig att du hamnade inom byggbranschen?

 – Det var en ren tillfällighet egentligen. Men faktiskt var det tennisen som hade ett finger med i spelet. Jag hade en tennislektion för en person som satt med i styrelsen hos ett företag i byggbranschen. Företaget hade fattat tycke för mig och ville att jag skulle träffa ägaren. Så på den vägen var det. Jag inte gjort den klassiska resan i byggbranschen som många andra har, med att börja på brädgården och sedan jobba som säljare, utan har min styrka i att jag brinner för företagande, människor och utveckling. 

Efter åtta år som försäljningsdirektör på Lindab kom Fredrik Bergh 2017 till NP Nilsson, ett familjeägt bolag med en lång historia. Sedan Fredrik Bergh gick in som vd har företaget satsat i flera riktningar och har fördubblat både sin omsättning och sin personalstyrka. Satsningarna innefattar bland annat ett nytt logistikcenter och huvudkontor i Förslöv, nya butiksanläggningar i Helsingborg, Osby och Halmstad, samt en andra produktionsanläggning. Dessutom anslöts företaget till kedjan Woody under 2019. 

 

Kan du applicera dina erfarenheter från idrotten i din nuvarande roll?

– Det kan jag säkert. Jag ser det som en fördel att jag har en lite annorlunda bakgrund. Många tror att det är vinnarinstinkten som jag bär med mig från tennisen, men jag tror att det främst är drivkraften att alltid vilja bli bättre. Jag vill att NP Nilsson ska bli bättre. Det finns nog ingen professionell idrottare som gått av sitt pass och varit nöjd, utan direkt efter träningspasset funderar man alltid på hur man kan bli bättre. 

 

Hur är du i ditt ledarskap?
– Kreativ, motiverande och positiv hoppas jag. Här sitter värderingar och kultur hårt i väggarna, och det är mjuka värderingar vilket passar mitt ledarskap. Jag är nog ganska bra på att få min personal att drömma och vilja kämpa tillsammans mot en vision, det är nog min styrka. Sedan måste man vara beredd på att den vägen kan bli föränderlig. För att få personalen att känna samma som jag jobbar jag med extremt mycket tillit, jag litar väldigt mycket på min personal. Vi är så pass många nu så det börjar bli en utmaning att få en relation med all personal, men jag försöker att vara ute på orterna så mycket det går. 

 

Samtidigt som NP Nilsson befinner sig i en intensiv expanderingsperiod går byggbranschen igenom en av de kanske mest utmanande perioderna på mycket länge? 

– Ja, vi brukar skoja lite om att de största satsningar företaget har gjort i sin långa historia har tenderat att sammanfalla med utmanande tider. Det klart att det är lite pressande när man tar på sig stora investeringar när marknaden viker, samtidigt försöker vi se det som att det är investeringar som kommer att ge frukt när de väl vänder. Det är inte så lätt att investera i nya anläggningar och nya arbetssätt i en högkonjunktur. Styrkan i att vara en frivillighandel är att vi kan vara snabbfotade och flexibla, så det blir enkelt att jobba med oss. Där har det också varit positivt att samarbeta inom Woody, som är en väldigt öppen och transparant kedja. Vi är positiva och tycker det är väldigt kul just nu. 

 

Men det har också funnits motgångar. Ni drabbades av en brand på er anläggning i Osby förra året?

– Ja, det var tufft, en chockerande upplevelse. Det var bara två månader efter att vi hade tagit över anläggningen som branden bröt ut. Vad som orsakade branden är inte helt fastställt, men troligtvis ett elfel. Tur i oturen är att det var en typisk gammal anläggning med stor tomt och flera fastigheter så allt förstördes inte. På så vis kunde vi öppna igen efter ett par dygn. En återuppbyggnad är planerad och ska genomföras under 2024.

 

Vad finns det annars för planer och mål för företaget framåt?

– Som bygghandlare vill vi addera ett värde för våra kunder. Vi satsar hårt på bygglogistik, prefabricerad produktion samt att finnas nära kunderna på flera orter i Skåne/Halland. Vi har precis flyttat in i våra nya lokaler i Förslöv där vårt nya logistikcenter och vår huvudfabrik nu är samlade på nära 40 000 kvadratmeter, det blir navet i vår resa framåt. I Halmstad har vi precis bygg färdigt en bygghandel som präglas av nytänk för att inspirera våra slutkunder, väl värt ett besök för den om passerar! Vi får anpassa oss efter det utmanande marknadsläget, men det finns en stor trygghet i att vi har långsiktiga ägare. Vi siktar mot en miljard i omsättning och vi håller även ögonen öppna för att etablera oss på ännu fler orter. 

 

Finns det något du önskar skulle förändras i byggbranschen?

– Det man kan önska är att det fanns fler innovationsforum och mer dialog om utveckling, där vi i byggbranschen kan hjälpas åt att hitta nya vägar för att effektivisera byggandet och byggprocessen i Sverige.

 

Fakta/Fredrik Bergh

Bor: Båstad
Familj: Gift med Sara och har två killar som är 18 och 15 år
Det roligaste med mitt jobb: Frihet att skapa i en bransch med enkla människor
På fritiden: Försöker njuta av livet genom umgänge, mat, resa. Golf är kul och kärleken till Leksands IF är stark.

 

Artikeln är hämtad från nummer 6 2023 av tidningen ByggMaterial.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annons:

Vi önskar er en riktigt härlig sommar!

Nyheter

02 juli 2025

Ny affärskoordinator på Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

01 juli 2025

Starkt flöde av fastighetsaffärer

Nyheter

01 juli 2025

Ny statistik: Färre arbetsolyckor i byggbranschen

Nyheter

01 juli 2025

Boverket blir beredskapsmyndighet

Nyheter

30 juni 2025

Big-Gruppen rekryterar vd och inköpschef

Nyheter

30 juni 2025

Ny statistik: Flera steg mot minskad klimatpåverkan i byggbranschen

Nyheter

27 juni 2025

Knauf Sverige GmbH förlänger inte sitt samarbete med SundaHus

Nyheter

27 juni 2025

XL-Bygg fortsätter ta marknadsandelar

Nyheter

27 juni 2025

Det här vill svenskarna bygga i sommar – altan och bastu toppar listan

Nyheter

27 juni 2025

Prognos: Vändningen dröjer för måleribranschen – men viss ROT-effekt syns

Nyheter

26 juni 2025

Debatt: Vi måste våga prata om det svåra

Nyheter

25 juni 2025

Hållbarhetsproffsen om utmaningarna med återbruk

Nyheter

25 juni 2025

Efter 80 år på samma plats – nu flyttar Bloms Trä

Nyheter

25 juni 2025

Över branschindex nio månader i sträck

Nyheter

25 juni 2025

Ny Director Marketing & Communication för Ahlsell Sverige

Nyheter

24 juni 2025

Hon blir Swedisols nya vd

Nyheter

24 juni 2025

Nya kontroller av byggarbetsplatser visar på en rad förbättringar

Nyheter

24 juni 2025

Prognoscentret: Infrastrukturinvesteringar och underhåll växlar upp

Nyheter

23 juni 2025

Kumla MSK en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

23 juni 2025

Nu invigs världens första anläggning för koldioxidinfångning i industriell skala

Nyheter

18 juni 2025

Branschrekommendation ska minska vattenskador i kök

Nyheter

18 juni 2025

Svagare bostadsbyggande i maj enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

18 juni 2025

Regeringen föreslår förändringar av amorteringskrav och bolånetak

Nyheter

18 juni 2025

Debatt: Hållbara renoveringar kräver gemensamt ansvar

Nyheter

18 juni 2025

Thomée Gruppen AB fusionerar Hans Eggestrand AB

Nyheter

17 juni 2025

Snart öppnar NP Nilssons nya byggvaruhus i Osby

Nyheter

17 juni 2025

Derome Träteknik breddar erbjudandet inom miljö- och kvalitetsdata

Nyheter

12 juni 2025

Nu öppnar nya K-Bygg i Uppsala

Nyheter

12 juni 2025

Startup lanserar beslag som ska förenkla köksmontering

Nyheter

12 juni 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

12 juni 2025

Träbranschen pressad från flera håll – men ljusglimtar finns

Nyheter

11 juni 2025

Kocken som bytte bana – blev byggsäljare: ”Har aldrig ångrat mig”

Nyheter

11 juni 2025

BIG-gruppen väljer ny leverantör för lim och fog

Nyheter

11 juni 2025

XL-Bygg lanserar XL-Mygg

Nyheter

11 juni 2025

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

10 juni 2025

Ljusning för Europas byggmarknad

Nyheter

10 juni 2025

Derome satsar digitalt för att stärka kompetensen

Nyheter

05 juni 2025

Beijer i Piteå blir CrossFit-arena för en helg

Nyheter

05 juni 2025

Vimmerbyortens Ryttarförening får hjälp att bygga påstigningsramp

Nyheter

03 juni 2025

Beijers Branschrapport: Byggmaterialmarknaden bryter negativ trend

Nyheter

03 juni 2025

Gamla byggmetoder nyckeln till cirkulärt byggande

Nyheter

03 juni 2025

K-Bygg inleder samarbete med DNA Mediabyrå

Nyheter

03 juni 2025

Nu säljs forskningshus – första steg mot klimatneutrala villor

Nyheter

03 juni 2025

IF UDD Karlshamn är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

02 juni 2025

906 aktiebolag i konkurs under maj – men byggkonkurserna minskade

Nyheter

02 juni 2025

Undersökning från Svensk Byggtjänst: Låg beredskap för nya byggregler

Nyheter

27 maj 2025

Lilla Edets Ridklubb får hjälp att bygga tillgänglighetsanpassad läktare

Nyheter

27 maj 2025

Byggbranschen positiv till inkluderande arbetsplatser – men machokulturen är fortsatt stark

Nyheter

27 maj 2025

Boverket ska utreda ”Sverigehuset”

Nyheter

27 maj 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår