Ahlsell skriver nytt tvåårsavtal med PEAB-koncernen
Nyheter
24 januari 2023
Text: Emma Sellbrink Foto: Ahlsell
Ahlsell har säkrat ett nytt tvåårsavtal med PEAB-koncernen i Sverige och Norge. Fokus i avtalet är miljö och hållbarhet, tjänstelogistik, förädling av avtalet i Norge och fortsatt dialog med koncerninköp och de regionala inköparna på Peab.
– Vi har återigen fått förtroende att försörja Peab i deras dagliga verksamhet på ett kostnadseffektivt sätt utifrån deras behov och köpbeteende, säger Jörgen Setterstig, Key account manager på Ahlsell.
– Vårt förnyade samarbete är i led med vårt arbete att ytterligare tydliggöra och förstärka oss som nordisk samhällsbyggare genom att arbeta närmre med färre leverantörer. Vi har en mycket god erfarenhet och ett långt nära samarbete med Ahlsell. Vi ser framemot att vidareutveckla samarbetet ytterligare under dessa två år, säger Sandra Sundel, Nordisk Kategorichef Peab.