Henrik Björk, Optimera, Linda Sjöstrand, Carl F, och Ahmed Hadzimuratovi, MVB Syd.

Stora hållbarhetskrav när Optimera Malmö byggs upp igen

Nyheter

Två år efter den förödande branden tar Optimeras byggvaruhandel i Malmö form igen – nu som en toppmodern anläggning med fokus på hållbarhet. Stenullsproducenten Rockwool har bidragit med återvinningsservicen Rockcycle. – Stenullsåtervinning är en av många viktiga insatser som bidrar till att vi kan uppnå de höga miljökraven i projektet, säger Ahmed Hadzimuratovic, Hållbarhetsspecialist på MVB Syd i ett pressmeddelande från Rockwool.

Det har snart gått två år sedan Optimeras byggvaruhandel i Malmö totalförstördes i en brand. Att starta återuppbyggnaden så fort som möjligt var självklart för både fastighetsägaren Sagax och hyresgästen Optimera. 

– När den nya butiken skulle byggas upp ställde byggherren högre krav på bland annat miljö, energieffektivitet och funktionalitet, berättar Henrik Björk, Hållbarhetsansvarig på Optimera Sverige. 

Vi besöker byggarbetsplatsen i februari 2025 och den nya, toppmoderna anläggningen är på väg att ta form. Det ska bland annat bli effektivare logistikflöden med anpassade lastningsutrymmen och vi kan redan nu se de större och mer integrerade butiksytorna som smälter samman med öppna och ljusa kontorsplatser på plan två.

Miljökraven är höga och projektet ska certifieras enligt Miljöbyggnad Silver. Något som totalentreprenören MVB Syd är vana vid. Det är ett byggföretag som har strikta interna hållbarhetskrav och cirkularitet är inget undantag.

– Vi arbetar sedan flera år tillbaka med att minimera avfallsmängderna i våra projekt och har kraftigt minskat deponi och förbränning av materialen vi använder, förklarar Ahmed Hadzimuratovic.

Som en del av flera andra insatser tog MVB Syd därför initiativ till att använda Rockcycle för alla Rockwool-produkter i projektet. 

– Det är extra viktigt att hitta en lösning för just isolering eftersom det är väldigt skrymmande och i många andra fall går till deponi, förklarar han.

Ahmed berättar samtidigt att de märker att ökade energieffektiviseringskrav i byggnader har bidragit till ökade flöden av isolering i projekten. Det gör materialet till ett fokusområde för dem.

Ahmeds erfarenhet är att ett gott samarbete mellan alla aktörer i värdekedjan är en förutsättning för att kunna lyckas med hårda miljökrav. Därför väljer de leverantörer och samarbetspartners noga. Återvinningsföretaget Carl F har sedan många år ett välfungerande samarbete med MVB Syd.

– Vi återvinner allt spill från Rockwool stenull via återvinningsservicen Rockcycle, säger Linda Sjöstrand, försäljningschef på Carl F, och berättar att det överlag är mycket begränsade mängder avfall som behöver gå till deponi från Carl F. 

– Det är i princip bara asbest, PCB och den isolering som inte kan materialåtervinnas som idag går till deponi, säger Linda. 

Investeringar i ny teknik samt goda möjligheter till mellanlagring har varit viktiga framgångsfaktorer, berättar Linda.
– För oss är det självklart att vid varje startmöte i ett byggprojekt hitta en lösning för återvinning av så många material som möjligt, även stenullsisolering.

Henrik Björk, Hållbarhetsansvarig på Optimera, berättar att de under flera år har jobbat med att öka fokuset på återvinning vid sina anläggningar och att projektet i Malmö är viktigt som inspiration. Det handlar om att vara rustade inför framtiden, men även att möta kundernas behov här och nu. Andelen byggprojekt med miljöcertifiering i Sverige har enligt SGBC (Swedish Green Building Council) ökat betydligt de senaste åren, från cirka 15 procent år 2015 till cirka 30 procent år 2020. Denna ökning drivs av hårdare regler, marknadens efterfrågan och ekonomiska incitament.
– Därför måste vi som byggvaruhandel kunna agera rådgivare och veta exakt hur vi kan bidra för att hjälpa våra kunder att nå kraven, säger Henrik.

Men utmaningar finns. Både Henrik och Ahmed berättar att det krävs tydliga mål och att någon internt driver på hållbarhetsarbetet och ställer krav. Projektet i Malmö har inte blivit dyrare på grund av återvinningen av Rockwool stenull, men processen ute på arbetsplatsen tar enligt Ahmed mer tid eftersom det blir en extra fraktion att sortera.
– Tack vare att vi är tydliga med vad vi måste uppnå för att nå Miljöbyggnad Silver, till exempel att högst 10 procent av avfallet får skickas till deponi, upplever vi att alla involverade i projektet drar åt samma håll, säger Ahmed.

Optimeras nya butik kommer stå klar hösten 2025.

– Det ska bli riktigt kul att kunna möta kundernas nya krav på hållbarhet på ett ännu bättre sätt framöver, avslutar Henrik.

 

 

Annons:

Vi önskar er en riktigt härlig sommar!

Nyheter

02 juli 2025

Ny affärskoordinator på Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

01 juli 2025

Starkt flöde av fastighetsaffärer

Nyheter

01 juli 2025

Ny statistik: Färre arbetsolyckor i byggbranschen

Nyheter

01 juli 2025

Boverket blir beredskapsmyndighet

Nyheter

30 juni 2025

Big-Gruppen rekryterar vd och inköpschef

Nyheter

30 juni 2025

Ny statistik: Flera steg mot minskad klimatpåverkan i byggbranschen

Nyheter

27 juni 2025

Knauf Sverige GmbH förlänger inte sitt samarbete med SundaHus

Nyheter

27 juni 2025

XL-Bygg fortsätter ta marknadsandelar

Nyheter

27 juni 2025

Det här vill svenskarna bygga i sommar – altan och bastu toppar listan

Nyheter

27 juni 2025

Prognos: Vändningen dröjer för måleribranschen – men viss ROT-effekt syns

Nyheter

26 juni 2025

Debatt: Vi måste våga prata om det svåra

Nyheter

25 juni 2025

Hållbarhetsproffsen om utmaningarna med återbruk

Nyheter

25 juni 2025

Efter 80 år på samma plats – nu flyttar Bloms Trä

Nyheter

25 juni 2025

Över branschindex nio månader i sträck

Nyheter

25 juni 2025

Ny Director Marketing & Communication för Ahlsell Sverige

Nyheter

24 juni 2025

Hon blir Swedisols nya vd

Nyheter

24 juni 2025

Nya kontroller av byggarbetsplatser visar på en rad förbättringar

Nyheter

24 juni 2025

Prognoscentret: Infrastrukturinvesteringar och underhåll växlar upp

Nyheter

23 juni 2025

Kumla MSK en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

23 juni 2025

Nu invigs världens första anläggning för koldioxidinfångning i industriell skala

Nyheter

18 juni 2025

Branschrekommendation ska minska vattenskador i kök

Nyheter

18 juni 2025

Svagare bostadsbyggande i maj enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

18 juni 2025

Regeringen föreslår förändringar av amorteringskrav och bolånetak

Nyheter

18 juni 2025

Debatt: Hållbara renoveringar kräver gemensamt ansvar

Nyheter

18 juni 2025

Thomée Gruppen AB fusionerar Hans Eggestrand AB

Nyheter

17 juni 2025

Snart öppnar NP Nilssons nya byggvaruhus i Osby

Nyheter

17 juni 2025

Derome Träteknik breddar erbjudandet inom miljö- och kvalitetsdata

Nyheter

12 juni 2025

Nu öppnar nya K-Bygg i Uppsala

Nyheter

12 juni 2025

Startup lanserar beslag som ska förenkla köksmontering

Nyheter

12 juni 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

12 juni 2025

Träbranschen pressad från flera håll – men ljusglimtar finns

Nyheter

11 juni 2025

Kocken som bytte bana – blev byggsäljare: ”Har aldrig ångrat mig”

Nyheter

11 juni 2025

BIG-gruppen väljer ny leverantör för lim och fog

Nyheter

11 juni 2025

XL-Bygg lanserar XL-Mygg

Nyheter

11 juni 2025

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

10 juni 2025

Ljusning för Europas byggmarknad

Nyheter

10 juni 2025

Derome satsar digitalt för att stärka kompetensen

Nyheter

05 juni 2025

Beijer i Piteå blir CrossFit-arena för en helg

Nyheter

05 juni 2025

Vimmerbyortens Ryttarförening får hjälp att bygga påstigningsramp

Nyheter

03 juni 2025

Beijers Branschrapport: Byggmaterialmarknaden bryter negativ trend

Nyheter

03 juni 2025

Gamla byggmetoder nyckeln till cirkulärt byggande

Nyheter

03 juni 2025

K-Bygg inleder samarbete med DNA Mediabyrå

Nyheter

03 juni 2025

Nu säljs forskningshus – första steg mot klimatneutrala villor

Nyheter

03 juni 2025

IF UDD Karlshamn är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

02 juni 2025

906 aktiebolag i konkurs under maj – men byggkonkurserna minskade

Nyheter

02 juni 2025

Undersökning från Svensk Byggtjänst: Låg beredskap för nya byggregler

Nyheter

27 maj 2025

Lilla Edets Ridklubb får hjälp att bygga tillgänglighetsanpassad läktare

Nyheter

27 maj 2025

Byggbranschen positiv till inkluderande arbetsplatser – men machokulturen är fortsatt stark

Nyheter

27 maj 2025

Boverket ska utreda ”Sverigehuset”

Nyheter

27 maj 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår