Konkurser i april 1999-2025.

Konkurserna minskar med 1 procent

Nyheter

Under april försattes 938 aktiebolag i konkurs, vilket innebär en marginell minskning med en procent jämfört med samma månad förra året. Det är tredje gången i år som konkurssiffrorna visar en viss nedgång – trots detta ligger vi fortsatt på samma höga nivå som förra året. Konkurserna inom bygg minskade dock med 4 procent.

Under april gick 938 svenska aktiebolag i konkurs, att jämföra med 952 under samma månad förra året och 547 året innan dess, enligt ett pressmeddelande från Creditsafe. Det innebär en marginell minskning med 1 procent jämfört med april 2024, men samtidigt en ökning med hela 71 procent jämfört med april 2023 – en tydlig indikation på att konkursläget fortsatt är ansträngt.

– Det är positivt att konkurserna inte ökar ytterligare från de redan höga nivåer vi sett senaste året. Vi hoppas fortfarande på en tydligare vändning under andra halvan av året, men mycket tyder nu på att återhämtningen dröjer. Konsumtionen är fortsatt dämpad och osäkerheten i världen påverkar svenskt näringsliv, säger Henrik Jacobsson, vd på Creditsafe.
Sett till perioden januari till april har totalt 3?710 aktiebolag gått i konkurs, jämfört med 3 754 året innan, även det en minskning med en procent. Sammanlagt har 15?600 anställda hittills i år påverkats av konkurser - en ökning med 26 procent från samma period förra året.
Hotell- och restaurang är den bransch med störst ökning hittills i år, med en uppgång på 13 procent jämfört med samma period i fjol. Därefter följer bilverkstäder och detaljhandel som båda ökat med 11 procent. Samtidigt syns förbättringar för bland annat byggsektorn som minskar med 4 procent.
– Det är framför allt inom de branscher som hade kraftiga uppgångar förra året – som nedgången nu märks tydligast, förklarar Henrik.
Sett till utvecklingen under april var det störst ökningar inom åkerier och fastighetsbolag, medan bilhandlare, e-handeln och detaljhandeln minskar.
Månadens största konkurs blev den börsnoterade e-handelsaktören Ecom Teams, tidigare känd som Footway, med en omsättning på närmare 800 miljoner. Ecom Teams driver flera välkända webbutiker, däribland Sportamore, Stayhard och Heppo.
Bland de största konkurserna återfinns också två solcellsföretag – Sun4Energy Sweden samt Niutech Sol och Energi – båda dotterbolag till Niutech Group, med en sammanlagd omsättning på 317 miljoner. Därefter kom byggentreprenören RR Bygg i Göteborg (Rolf & Robert Bygg AB) med en omsättning på 162 miljoner. 
Av samtliga aktiebolag som gick i konkurs denna månad hade 24 procent beviljats skatteanstånd. Bland de större bolagen – med en omsättning över 10 miljoner kronor – var andelen betydligt högre, närmare 60 procent. 
– Att över hälften av konkurserna bland de större bolagen har haft anstånd med sina skatter visar tydligt hur avgörande den informationen är i en samlad riskbedömning. Många företag har inte återhämtat sig för att klara både gamla och nya betalningskrav. Det räcker inte att bara känna till att ett bolag tidigare haft skatteanstånd – den verkliga risken uppstår när anståndsperioden löper ut och återbetalningarna övergår till "dolda" betalningsplaner, säger Henrik Jacobsson.

Antalet inledda företagsrekonstruktioner har hittills i år ökat med 51 procent. Totalt har 59 aktiebolag beviljats rekonstruktion, att jämföra med 39 under samma period förra året och endast 18 året dessförinnan.
Under april startades 3 785 nya aktiebolag, vilket kan jämföras med 3 799 under samma period förra året. Totalt finns 791 000 aktiebolag.

 

 

Annons:

Vi önskar er en riktigt härlig sommar!

Nyheter

02 juli 2025

Ny affärskoordinator på Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

01 juli 2025

Starkt flöde av fastighetsaffärer

Nyheter

01 juli 2025

Ny statistik: Färre arbetsolyckor i byggbranschen

Nyheter

01 juli 2025

Boverket blir beredskapsmyndighet

Nyheter

30 juni 2025

Big-Gruppen rekryterar vd och inköpschef

Nyheter

30 juni 2025

Ny statistik: Flera steg mot minskad klimatpåverkan i byggbranschen

Nyheter

27 juni 2025

Knauf Sverige GmbH förlänger inte sitt samarbete med SundaHus

Nyheter

27 juni 2025

XL-Bygg fortsätter ta marknadsandelar

Nyheter

27 juni 2025

Det här vill svenskarna bygga i sommar – altan och bastu toppar listan

Nyheter

27 juni 2025

Prognos: Vändningen dröjer för måleribranschen – men viss ROT-effekt syns

Nyheter

26 juni 2025

Debatt: Vi måste våga prata om det svåra

Nyheter

25 juni 2025

Hållbarhetsproffsen om utmaningarna med återbruk

Nyheter

25 juni 2025

Efter 80 år på samma plats – nu flyttar Bloms Trä

Nyheter

25 juni 2025

Över branschindex nio månader i sträck

Nyheter

25 juni 2025

Ny Director Marketing & Communication för Ahlsell Sverige

Nyheter

24 juni 2025

Hon blir Swedisols nya vd

Nyheter

24 juni 2025

Nya kontroller av byggarbetsplatser visar på en rad förbättringar

Nyheter

24 juni 2025

Prognoscentret: Infrastrukturinvesteringar och underhåll växlar upp

Nyheter

23 juni 2025

Kumla MSK en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

23 juni 2025

Nu invigs världens första anläggning för koldioxidinfångning i industriell skala

Nyheter

18 juni 2025

Branschrekommendation ska minska vattenskador i kök

Nyheter

18 juni 2025

Svagare bostadsbyggande i maj enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

18 juni 2025

Regeringen föreslår förändringar av amorteringskrav och bolånetak

Nyheter

18 juni 2025

Debatt: Hållbara renoveringar kräver gemensamt ansvar

Nyheter

18 juni 2025

Thomée Gruppen AB fusionerar Hans Eggestrand AB

Nyheter

17 juni 2025

Snart öppnar NP Nilssons nya byggvaruhus i Osby

Nyheter

17 juni 2025

Derome Träteknik breddar erbjudandet inom miljö- och kvalitetsdata

Nyheter

12 juni 2025

Nu öppnar nya K-Bygg i Uppsala

Nyheter

12 juni 2025

Startup lanserar beslag som ska förenkla köksmontering

Nyheter

12 juni 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

12 juni 2025

Träbranschen pressad från flera håll – men ljusglimtar finns

Nyheter

11 juni 2025

Kocken som bytte bana – blev byggsäljare: ”Har aldrig ångrat mig”

Nyheter

11 juni 2025

BIG-gruppen väljer ny leverantör för lim och fog

Nyheter

11 juni 2025

XL-Bygg lanserar XL-Mygg

Nyheter

11 juni 2025

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

10 juni 2025

Ljusning för Europas byggmarknad

Nyheter

10 juni 2025

Derome satsar digitalt för att stärka kompetensen

Nyheter

05 juni 2025

Beijer i Piteå blir CrossFit-arena för en helg

Nyheter

05 juni 2025

Vimmerbyortens Ryttarförening får hjälp att bygga påstigningsramp

Nyheter

03 juni 2025

Beijers Branschrapport: Byggmaterialmarknaden bryter negativ trend

Nyheter

03 juni 2025

Gamla byggmetoder nyckeln till cirkulärt byggande

Nyheter

03 juni 2025

K-Bygg inleder samarbete med DNA Mediabyrå

Nyheter

03 juni 2025

Nu säljs forskningshus – första steg mot klimatneutrala villor

Nyheter

03 juni 2025

IF UDD Karlshamn är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

02 juni 2025

906 aktiebolag i konkurs under maj – men byggkonkurserna minskade

Nyheter

02 juni 2025

Undersökning från Svensk Byggtjänst: Låg beredskap för nya byggregler

Nyheter

27 maj 2025

Lilla Edets Ridklubb får hjälp att bygga tillgänglighetsanpassad läktare

Nyheter

27 maj 2025

Byggbranschen positiv till inkluderande arbetsplatser – men machokulturen är fortsatt stark

Nyheter

27 maj 2025

Boverket ska utreda ”Sverigehuset”

Nyheter

27 maj 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår