Björn Christiernsson delar med sig av sina lärdomar inför sommarens byggsäsong.

Snickar-Björn tipsar: ”Motivera dig själv med roliga idéer”

Nyheter

Björn Christiernsson har snickrat sedan barnsben, både inom- och utomhus. Vid byggandet av sitt eget hus kunde han lämna snickarfacket för en stund och vara delaktig i hela processen, från design till gjutning av grunden och plantering av växter. Här delar han med sig av sina lärdomar inför sommarens byggsäsong.

Vad är viktigt att tänka på när det kommer till utomhusbyggande?

 – Motivera dig själv med roliga idéer och tvinga dig själv att tänka utanför den traditionella boxen. Att bygga så billigt och snabbt som möjligt är inte alltid roligt nog och bara för att grannen har gjort på ett sätt behöver du inte göra likadant. Ofta när man gör något hemma hos sig själv står man ensam och sliter till 98 procent, då är det fasiken så mycket lättare att motivera sig om man går igång på en idé, säger Björn. 

Vilket är det roligaste utomhusprojektet du har haft? 

– Favoriten är att bygga bryggor faktiskt. Att få jobba nära havet med ett fåtal grövre material. Det är en sommardröm. Det är inte alls lika kul att stå ute i november. På hemmaplan gjorde jag ett roligt projekt för några år sedan, där jag murade gigantiska grindstolpar och svetsade ihop grindar till dem. Det var en sådan grej som jag inte prioriterade, men som jag kände när jag var klar med att ”varför har jag inte gjort det här tidigare?”. Det förändrade så mycket och gjorde att jag fick en bra känsla varje gång jag körde in på tomten, säger Björn. 

Vad krävs för att du ska bli riktigt nöjd med ett byggprojekt?

– För mig är helheten väldigt viktig. Det svåra med byggnation är att hitta balansen mellan det tilltalande vackra och det praktiska behovet. Sedan är det också roligt med projekt som förändrar mycket och blir pricken över i, särskilt utomhus. Som att bygga en mur som förvandlar en hopplös slänt till en användbar yta, säger Björn. 

Har du några tips på enkla utomhusprojekt som gör stor skillnad?

– Det man ofta ser är att folk skapar stora plana gräsytor där det händer absolut ingenting. Jag gillar att få in höjd och djup i olika miljöer. För att skapa en fin och häftig utemiljö till trädgården, till ingen kostnad alls, har jag klippt till och najat ihop växtstöd av armeringsjärn. Sedan har jag satt i klätterväxter för 200 spänn och lagt belysningspunkter på dem. Det behöver inte alltid vara så krångligt. Växtstöden är fina på sommaren när de är gröna och lummiga och på höstkvällar när de är belysta, säger Björn och fortsätter:

– Pergolas är jag också ett fan av. Om man inte vill ha eller får bygga tak så kan det vara skönt att ändå ha något visuellt att addera till en huskropp. Pergolan är bygglovsbefriad, relativt billig och enkel att bygga, och med den kan man få så himla mycket roliga grejer. Allt från att sätta hängmattor, hängstolar och lianer till att låta den växa in i vildvin, sedan har man skapat en otroligt attraktiv plats.  

Vilka utomhusprojekt ser du är på tapeten i år? 

– Jag tror att folk framför allt kommer satsa på att bygga uterum, inglasade uterum, utekök, stora grillar och altaner. Just altaner har det hållits på med länge, men det är en ständig klassiker som vi säkert ser mycket av även i år. Något som har fått ett uppsving de senaste åren är trädgård och i synnerhet att belysa sin trädgård. Det kommer nog att få ett rejält uppsving i år och framåt, säger Björn. 

Förra året snickrades det otroligt mycket i Sverige. Tror du att hemmafixandet kommer att gå lika starkt i år?

– Ja, det tror jag absolut. Medan en del av befolkningen har drabbats hårt av pandemin har många lämnats ganska oberörda. Vissa har kanske till och med kunnat spara pengar nu när de inte har kunnat resa. Jag tror att många kronor kommer att spenderas i och kring bostäder. Vi har haft en oerhört hypad fastighetsmarknad också vilket signalerar att det fortfarande är värt att satsa på sin bostad och sälja något fint. Dessutom har många gott om tid för renovering och byggande under pandemin, och när mer tid spenderas hemma är det klart att man upptäcker saker som man vill få ordning på, säger Björn.  


Tre snabba råd:

1. Motivera dig själv med roliga idéer. Tänk utanför boxen!
2. Hitta en balans mellan det tilltalande vackra och det praktiska behovet.
3. Bygg inte för ömtåligt. Det du skapar ska tåla att nyttjas.

Annons:

Vi önskar er en riktigt härlig sommar!

Nyheter

02 juli 2025

Ny affärskoordinator på Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

01 juli 2025

Starkt flöde av fastighetsaffärer

Nyheter

01 juli 2025

Ny statistik: Färre arbetsolyckor i byggbranschen

Nyheter

01 juli 2025

Boverket blir beredskapsmyndighet

Nyheter

30 juni 2025

Big-Gruppen rekryterar vd och inköpschef

Nyheter

30 juni 2025

Ny statistik: Flera steg mot minskad klimatpåverkan i byggbranschen

Nyheter

27 juni 2025

Knauf Sverige GmbH förlänger inte sitt samarbete med SundaHus

Nyheter

27 juni 2025

XL-Bygg fortsätter ta marknadsandelar

Nyheter

27 juni 2025

Det här vill svenskarna bygga i sommar – altan och bastu toppar listan

Nyheter

27 juni 2025

Prognos: Vändningen dröjer för måleribranschen – men viss ROT-effekt syns

Nyheter

26 juni 2025

Debatt: Vi måste våga prata om det svåra

Nyheter

25 juni 2025

Hållbarhetsproffsen om utmaningarna med återbruk

Nyheter

25 juni 2025

Efter 80 år på samma plats – nu flyttar Bloms Trä

Nyheter

25 juni 2025

Över branschindex nio månader i sträck

Nyheter

25 juni 2025

Ny Director Marketing & Communication för Ahlsell Sverige

Nyheter

24 juni 2025

Hon blir Swedisols nya vd

Nyheter

24 juni 2025

Nya kontroller av byggarbetsplatser visar på en rad förbättringar

Nyheter

24 juni 2025

Prognoscentret: Infrastrukturinvesteringar och underhåll växlar upp

Nyheter

23 juni 2025

Kumla MSK en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

23 juni 2025

Nu invigs världens första anläggning för koldioxidinfångning i industriell skala

Nyheter

18 juni 2025

Branschrekommendation ska minska vattenskador i kök

Nyheter

18 juni 2025

Svagare bostadsbyggande i maj enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

18 juni 2025

Regeringen föreslår förändringar av amorteringskrav och bolånetak

Nyheter

18 juni 2025

Debatt: Hållbara renoveringar kräver gemensamt ansvar

Nyheter

18 juni 2025

Thomée Gruppen AB fusionerar Hans Eggestrand AB

Nyheter

17 juni 2025

Snart öppnar NP Nilssons nya byggvaruhus i Osby

Nyheter

17 juni 2025

Derome Träteknik breddar erbjudandet inom miljö- och kvalitetsdata

Nyheter

12 juni 2025

Nu öppnar nya K-Bygg i Uppsala

Nyheter

12 juni 2025

Startup lanserar beslag som ska förenkla köksmontering

Nyheter

12 juni 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

12 juni 2025

Träbranschen pressad från flera håll – men ljusglimtar finns

Nyheter

11 juni 2025

Kocken som bytte bana – blev byggsäljare: ”Har aldrig ångrat mig”

Nyheter

11 juni 2025

BIG-gruppen väljer ny leverantör för lim och fog

Nyheter

11 juni 2025

XL-Bygg lanserar XL-Mygg

Nyheter

11 juni 2025

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

10 juni 2025

Ljusning för Europas byggmarknad

Nyheter

10 juni 2025

Derome satsar digitalt för att stärka kompetensen

Nyheter

05 juni 2025

Beijer i Piteå blir CrossFit-arena för en helg

Nyheter

05 juni 2025

Vimmerbyortens Ryttarförening får hjälp att bygga påstigningsramp

Nyheter

03 juni 2025

Beijers Branschrapport: Byggmaterialmarknaden bryter negativ trend

Nyheter

03 juni 2025

Gamla byggmetoder nyckeln till cirkulärt byggande

Nyheter

03 juni 2025

K-Bygg inleder samarbete med DNA Mediabyrå

Nyheter

03 juni 2025

Nu säljs forskningshus – första steg mot klimatneutrala villor

Nyheter

03 juni 2025

IF UDD Karlshamn är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

02 juni 2025

906 aktiebolag i konkurs under maj – men byggkonkurserna minskade

Nyheter

02 juni 2025

Undersökning från Svensk Byggtjänst: Låg beredskap för nya byggregler

Nyheter

27 maj 2025

Lilla Edets Ridklubb får hjälp att bygga tillgänglighetsanpassad läktare

Nyheter

27 maj 2025

Byggbranschen positiv till inkluderande arbetsplatser – men machokulturen är fortsatt stark

Nyheter

27 maj 2025

Boverket ska utreda ”Sverigehuset”

Nyheter

27 maj 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår