“Trägolv har fått ett uppsving de senaste fem åren och fortsätter att öka hela tiden”, säger Freddie Persson på Bjelin.

Golvtrender varierar inte från år till år som många andra trender gör. Ljusa golv har varit populärt länge och håller fortfarande i sig.

Golvad av trender

Nyheter

Hållbarhet står högt upp på listan när det kommer till inredning och även på golvsidan har det miljömedvetna valet visat sig väga tungt. ByggMaterial tog kontakt med Kährs och Bjelin för att spana in höstens golvtrender.

1857 grundas Kährs i Nybro, djupt i hjärtat av de småländska skogarna. I över 160 år har företaget arbetat med trä. Idag är de en av världens äldsta tillverkare när det gäller parkettgolv.

– Kährs var först med att ta patent på ett ingenjörsdrivet parkettgolv. I den konstruktionen är det inte mycket som har förändrats genom åren, förutom förbättringar av fogarna, det vill säga att hur plankorna sätts ihop, berättar Anna Roth, Head of Marketing & Communication för Kährs och fortsätter:

– Vi såg dock ett behov av golv som är funktionella på andra sätt och erbjuder idag även vinylgolv. För speciella arbetsområden som hälso- och sjukhussektorn där det ställs höga krav på renlighet och slitage har vi även plastgolv av olika slag.

Trots att man idag kan hitta Kährs golv på kontor, i butiker, hotell, konserthus, teatrar och sportarenor, från Europa och Asien till USA, ligger företagets huvudsakliga fokus fortfarande på hemmamiljöer.

– Vårt hjärta ligger i att skapa golv för hemmamiljöer och det är där vi verkar mest. Både i befintliga lägenheter, nyproduktioner och villor. Många vill åt en autentisk känsla och tänker ofta på både hållbarhet och hållbara material vilket gör att parketten fortfarande är väldigt närvarande på marknaden. 

Vad ska man tänka på när man väljer golv?

– Först och främst vilken färg och design man är ute efter. Men också vart i hemmet golvet ska ligga, är det ett specifikt rum eller i hela huset? I hallen är det till exempel oftast bättre att lägga ett vinylgolv eller ett oljat golv eftersom det är lättare att underhålla. 

Vilken är den största golvtrenden just nu?

– Golvtrender håller i sig väldigt länge och varierar inte från år till år som många andra trender gör. Ljusa golv har varit populärt länge och håller fortfarande i sig, även om vi börjar se att allt fler intresserar sig för mörkare golv. Jag tror delvis att förändringen beror på att ljusa golv har varit trendigt så pass länge, men delvis är det nog också en effekt av pandemin. Människor befinner sig i hemmet på ett annat sätt idag och de mörkare tonerna ger en mer ombonad känsla.

– Funktionella golv efterfrågas också allt mer idag, de ska vara lätta att underhålla och installera och kunden ska kunna leva med golvet länge. Det är en av anledningarna till att vinylgolven ökar. Med ett vinylgolv kan kunden få en trä- eller stenkänsla, men med annan funktionalitet vad gäller till exempel tålighet av fukt och vatten. Vi har också lanserat en ny kollektion av riktiga trägolv, men med egenskaper som ligger närmre vinylgolvens, Kährs Life.

Hållbarhet är en stor trend just nu, är det något ni märkt av?

– Absolut, hållbarhet är en av de viktigaste komponenterna idag oavsett om vi pratar med en arkitekt som ska specificera golv till en nyproduktion, eller om vi pratar med våra återförsäljare och slutkunden. Idag har vi över 180 parkettgolv som är Svanen-certifierade och vi ser även till att ta vara på allt spill i produktionen. I Nybro har vi en pelletsfabrik där vi framställer energipellets av spillet från parkettproduktionen. I Finland där vi tillverkar våra plastgolv använder vi spillet från produktionen i nästa batch som ska produceras. På så vis blir det en cykel av materialet, avslutar Anna Roth.

Jämfört med Kährs 160 år är Bjelin ett ganska nystartat företag på marknaden. Trots det har det rullat på bra för företaget och fokus ligger på att utveckla traditionella trägolv men också golv i nya material. Utvecklingen görs i samarbete med systerbolaget Välinge Iovation AB, som är mest kända som uppfinnare av klickgolvet.

– Bjelin är bara tre år gammalt så vi befinner oss i både en uppstarts- och tillväxtfas. Vi arbetar både mot bygg- och färgfackhandeln i ett återförsäljarled men också mot golventreprenadsidan som lägger golv i nyproduktion och vid stora renoveringar, berättar Freddie Persson, Sales Manager Nordic för Bjelin.

Även om golv fortfarande klassas som en sällanköpsvara menar Freddie Persson att det idag ses mer som en inredningsprodukt och en möbel. Precis som färg och textiler följer golvet trender, även om det ligger lite efter övrig inredning.

– Det går i perioder på 30–40 år men tids nog kommer trender alltid tillbaka. 70-talets heltäckningsmatta ser vi mer av idag och samma sak gäller fiskbenmönstrat golv. Trägolv har framför allt fått ett uppsving de senaste fem åren och fortsätter att öka hela tiden. Jag tror att det har mycket med miljön att göra, människor efterfrågar hållbara material idag som är schyssta att leva med och som håller länge.

Vad är det som sätter trenderna?

– Golvtrender förhåller sig till en mängd olika stilar och brukar förändras långsammare än andra trender, eftersom golv inte byts ut lika ofta som övrig inredning. Färgmässigt brukar kökstrender ha en viss inverkan på golv. Båda är större och mer långsiktiga investeringar.

Vilken är hösten största golvtrend?

– Något som har varit väldigt populärt ett tag nu är fiskbensmönstrat golv. Det har historiskt sett varit en ganska liten produkt som nu slagit hårt på marknaden. Sedan vi introducerade mönstret som en klickprodukt har det varit en enorm efterfrågan.

– Den andra trenden vi ser är att det går mer mot breda och stora plankor, något vi arbetar mycket med genom våra härdade trägolv som är en patenterad lösning. Härdade trägolv är mer slagtåliga och tre gånger så hårda som vanliga parkettgolv vilket gör golvet väldigt hållbart samtidigt som plankorna är upp till 27 centimeter breda, jämfört med traditionella 19 centimeter.  

Hållbarhet är en stor trend just nu, är det något ni märkt av?

– Hållbarhet är ett av Bjelins grundfundament och en fråga som blir viktigare och viktigare. Det är inte ovanligt att husen vid nybyggnation idag ska vara svanenmärkta, då gäller det att ha svanenmärkta produkter även på golvsidan.

– När det gäller träslag görs nästan 90 procent av allt nytillverkat golv av ek, vilket har blivit en bristvara idag. I våra härdade trägolv arbetar vi med tunnare skikt än vad som görs i parkettgolv vilket gör att vi inte utnyttjar lika stora resurser. Av en ekstock kan vi få ut tio gånger mer golv jämfört med parkett, avslutar Freddie Persson.

Annons:

Vi önskar er en riktigt härlig sommar!

Nyheter

02 juli 2025

Ny affärskoordinator på Sveriges Fria Bygghandlare

Nyheter

01 juli 2025

Starkt flöde av fastighetsaffärer

Nyheter

01 juli 2025

Ny statistik: Färre arbetsolyckor i byggbranschen

Nyheter

01 juli 2025

Boverket blir beredskapsmyndighet

Nyheter

30 juni 2025

Big-Gruppen rekryterar vd och inköpschef

Nyheter

30 juni 2025

Ny statistik: Flera steg mot minskad klimatpåverkan i byggbranschen

Nyheter

27 juni 2025

Knauf Sverige GmbH förlänger inte sitt samarbete med SundaHus

Nyheter

27 juni 2025

XL-Bygg fortsätter ta marknadsandelar

Nyheter

27 juni 2025

Det här vill svenskarna bygga i sommar – altan och bastu toppar listan

Nyheter

27 juni 2025

Prognos: Vändningen dröjer för måleribranschen – men viss ROT-effekt syns

Nyheter

26 juni 2025

Debatt: Vi måste våga prata om det svåra

Nyheter

25 juni 2025

Hållbarhetsproffsen om utmaningarna med återbruk

Nyheter

25 juni 2025

Efter 80 år på samma plats – nu flyttar Bloms Trä

Nyheter

25 juni 2025

Över branschindex nio månader i sträck

Nyheter

25 juni 2025

Ny Director Marketing & Communication för Ahlsell Sverige

Nyheter

24 juni 2025

Hon blir Swedisols nya vd

Nyheter

24 juni 2025

Nya kontroller av byggarbetsplatser visar på en rad förbättringar

Nyheter

24 juni 2025

Prognoscentret: Infrastrukturinvesteringar och underhåll växlar upp

Nyheter

23 juni 2025

Kumla MSK en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

23 juni 2025

Nu invigs världens första anläggning för koldioxidinfångning i industriell skala

Nyheter

18 juni 2025

Branschrekommendation ska minska vattenskador i kök

Nyheter

18 juni 2025

Svagare bostadsbyggande i maj enligt Prognoscentrets Byggstartsindikator

Nyheter

18 juni 2025

Regeringen föreslår förändringar av amorteringskrav och bolånetak

Nyheter

18 juni 2025

Debatt: Hållbara renoveringar kräver gemensamt ansvar

Nyheter

18 juni 2025

Thomée Gruppen AB fusionerar Hans Eggestrand AB

Nyheter

17 juni 2025

Snart öppnar NP Nilssons nya byggvaruhus i Osby

Nyheter

17 juni 2025

Derome Träteknik breddar erbjudandet inom miljö- och kvalitetsdata

Nyheter

12 juni 2025

Nu öppnar nya K-Bygg i Uppsala

Nyheter

12 juni 2025

Startup lanserar beslag som ska förenkla köksmontering

Nyheter

12 juni 2025

Nytt nummer av ByggMaterial!

Nyheter

12 juni 2025

Träbranschen pressad från flera håll – men ljusglimtar finns

Nyheter

11 juni 2025

Kocken som bytte bana – blev byggsäljare: ”Har aldrig ångrat mig”

Nyheter

11 juni 2025

BIG-gruppen väljer ny leverantör för lim och fog

Nyheter

11 juni 2025

XL-Bygg lanserar XL-Mygg

Nyheter

11 juni 2025

Rösta på Årets Byggmaterialhandlare

Nyheter

10 juni 2025

Ljusning för Europas byggmarknad

Nyheter

10 juni 2025

Derome satsar digitalt för att stärka kompetensen

Nyheter

05 juni 2025

Beijer i Piteå blir CrossFit-arena för en helg

Nyheter

05 juni 2025

Vimmerbyortens Ryttarförening får hjälp att bygga påstigningsramp

Nyheter

03 juni 2025

Beijers Branschrapport: Byggmaterialmarknaden bryter negativ trend

Nyheter

03 juni 2025

Gamla byggmetoder nyckeln till cirkulärt byggande

Nyheter

03 juni 2025

K-Bygg inleder samarbete med DNA Mediabyrå

Nyheter

03 juni 2025

Nu säljs forskningshus – första steg mot klimatneutrala villor

Nyheter

03 juni 2025

IF UDD Karlshamn är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

02 juni 2025

906 aktiebolag i konkurs under maj – men byggkonkurserna minskade

Nyheter

02 juni 2025

Undersökning från Svensk Byggtjänst: Låg beredskap för nya byggregler

Nyheter

27 maj 2025

Lilla Edets Ridklubb får hjälp att bygga tillgänglighetsanpassad läktare

Nyheter

27 maj 2025

Byggbranschen positiv till inkluderande arbetsplatser – men machokulturen är fortsatt stark

Nyheter

27 maj 2025

Boverket ska utreda ”Sverigehuset”

Nyheter

27 maj 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår