Erika Åberg har bland annat skrivit en bok om hur man renoverar gamla fönster.

Orangeriet har utsikt mot ekopoolen.

Ekopoolen renas bland annat av växter.

Erika Åberg leder "Det sitter i väggarna" tillsammans med antikexperten Rickard Thunér. Foto: SVT Media/Det sitter i väggarna/Baluba/Erika Åberg

”Man ska inte behöva leva krångligt för att man vill bo i ett gammalt hus”

Nyheter

Byggnadsvård och historia har visat sig vara en vinnande kombination – SVT:s ”Det sitter i väggarna” har blivit en tittarfavorit och höstens säsong blir den elfte. Erika Åberg, som leder programmet tillsammans med Rickard Thunér, märker att intresset för återbruk och byggnadsvård ökar.

När ByggMaterial pratar med byggnadsantikvarien, författaren och föreläsaren Erika Åberg har hon och antikexperten Rickard Thunér precis spelat in den elfte säsongen av ”Det sitter i väggarna”. Tittarna kommer att känna igen sig – enda skillnaden är att man i den här säsongen besökt kända personer.

– Annars är allt som vanligt – Rickard tar reda på husets historia och jag hjälper till med ett byggnadsvårdsprojekt, säger Erika.

Hon har alltid haft ett intresse för inredning, byggande och arkitektur.

– Redan på mellanstadiet satt jag på mitt flickrum och ritade planlösningar och möblerade om gång på gång.

Men att det var just byggnadsantikvarie hon skulle utbilda sig till tog ett tag för henne att komma fram till – kanske framför allt för att hon inte visste om att yrket existerade förrän ett par år efter studenten. 

– Nu är jag ju jävig, men jag tycker att mycket har förändrats. Under de tio åren som ”Det sitter i väggarna” har sänts så märker jag att jag inte behöver förklara lika ofta för folk vad byggnadsvård är. Förr kunde jag få frågan om jag var en sådan där huskramare som sa nej till allt, nu är folk entusiastiska, vill visa bilder och ha råd om sina egna husprojekt istället.

Erika och hennes familj bor på en gård utanför Gävle och har även en sekelskifteslägenhet inne i stan och de har renoverat båda. Att behålla boendets karaktär men ändå göra det till ett bekvämt hem kan vara en utmaning.

– Jag har nischat in mig på bostadshus för vanligt folk. Vi har klurat mycket på det här hemma också, hur man gör när man vill bevara husets historiska atmosfär och hemtrevlighet, men också ha bekvämligheter. 

Oavsett vilken epok de kommer från arbetar Erika mycket med att ta tillvara på material.

– De flesta bostadshus bär redan spår från olika tider. Det är ju sällan man gör om ett helt hus på samma gång, utan husen har utvecklats och restaurerats lite då och då genom åren. För mig är det viktigt att det inte blir som en kuliss, och det är ju vettigt att ta till vara på material av bra kvalitet även om inte alla är från samma tid, det blir som att visa husets årsringar. Men det måste också vara funktionellt, man ska inte behöva leva krångligt för att man vill bo i ett gammalt hus. 

Erika ser att intresset för återbruk och bevarande ökar på alla nivåer.

– Men det finns mycket kvar att göra om man vill använda återbruk i större skala. Till exempel att kunna kvalitetssäkra återbrukade byggnadsdelar även i nyproduktion, att byggmaterialet behöver vara sökbart, att det ska finnas i stora volymer och att man måste bygga upp logistikkedjor. Det finns stora utmaningar, men jag börjar på gräsrotsnivå.

När hon själv bygger och renoverar försöker hon återbruka, men använder också nya material. 

– Jag har som naturlig rutin att kika på återbruksmarknaden först men man måste ha framförhållning. Innan vi byggde vårt orangeri hade vi till exempel Blocketbevakning i flera år på fönster. Men ibland känner man att man måste komma vidare och då köper vi nyproducerade produkter i en byggnadsvårdsbutik eller byggmaterialhandeln.

När de köpte gården för 19 år sedan ville Erika och hennes man bygga det mesta själva.

– Nu har vi spikat några kilometer pärlspont och har kanske en starkare lust att få det klart, så vi har blivit mer och mer benägna att köpa in hjälp. Dessutom är det jätteroligt att jobba med bra hantverkare, man lär sig så mycket av att hänga över axeln på dem. 

Ett av de senare byggprojekten var en ekopool som väckt stort intresse.

– Vi ville ha en finare utsikt från orangeriet än en slyskog, men en vanlig pool med vit botten och turkosblått vatten skulle inte passa här. Vi hade hört talas om ekopool men aldrig sett någon, men sedan när jag besökte en trädgårdskompis som nyligen byggt en blev jag jättepepp. 

Resultatet blev en ekopool som ser ut som en skogstjärn. Den fungerar som ett ekosystem där växter hjälper till att rena vattnet, liksom en stor sandfilterpump i botten av poolen.

– Det är helt fantastiskt att simma omkring i den, den doftar som en ren sjö och vi njuter av den i alla årstider och väder, på vintern när isen lägger sig kan vi åka skridskor på poolen! Det var tungt att bygga och svårt att hitta kunskap om hur man skulle göra men nu när den är klar är vi jättenöjda, säger Erika.

 

 

Erika om:

En favorit från ”Det sitter i väggarna”: 

”Det är svårt att välja en, men en gång fick jag jobba på hemmaplan i Gästrikland med ett hus från slutet av 1800-talet som i stort sett var orört invändigt. När man kom in i salen var det som att komma in i ett klipp från ”Fanny och Alexander” med långbordet dukat och familjeporträtt på väggarna, då kittlar det till.”

 

Favoritepok för hus:

”Det skiftar snabbt. Vi bor i ett hus från 1911 så den tiden var en favorit i många år. Men sedan skaffade vi ett kontor, en sekelskiftesvåning i stan med stuckaturer och parkettgolv och då började vi gilla den stilen mycket. Nu nyligen spelade vi in i ett torp från slutet av 1800-talet och då blir man ju helt golvad av det. Sedan gillar jag den modernare arkitekturen också, arkitektritade betonghus från 60-talet är jätteläckra.”

 

Den vanligaste frågan:

”Dels får jag många allmänna frågor som ”Vi har köpt ett hus från 1880-talet, var ska vi börja renovera?”. Det är ju en jättestor fråga, men jag försöker svara att det viktigaste är att se till att det inte finns några hål i tak, källare eller glas. När jag lägger ut bilder på Instagram är det väldigt många som frågar om NCS-koder på färgerna. Och så får jag många frågor om hur man renoverar gamla fönster, så det har jag skrivit en bok om.”

 

SVT:s ”Det sitter i väggarna” finns på SVT Play. Den nya säsongen börjar den 24 augusti.

 

Texten är skriven av ByggMaterials redaktion och hämtad ur nummer 3 2025 av tidningen.


Annons:

Nytt projekt ska kartlägga slängt byggmaterial

Nyheter

24 augusti 2026

Beijer stöttar Scouterna och vill inspirera framtidens hantverkare

Nyheter

24 augusti 2026

Bara tre av tio tror att närmiljön klarar värmeböljor

Nyheter

24 augusti 2026

Översyn av flyttskatterna vid bostadsbyte med målet att öka rörligheten på bostadsmarknaden

Nyheter

21 augusti 2026

De köpte huset som ingen ville ha – och förvandlade det med återbruk

Nyheter

19 augusti 2026

XL-Bygg vinner DN Reklamcupen 2026 tillsammans med Sweet

Nyheter

19 augusti 2026

Byggstartsindikatorn: Svagare utveckling av bostadsbyggandet i juli

Nyheter

19 augusti 2026

XL-Bygg fortsätter satsningen på jämställdhetsstipendiet Språngbrädan

Nyheter

19 augusti 2026

Kährs utser Ulrika Klinkert till ny Chief Marketing Officer

Nyheter

19 augusti 2026

Skärpta utbildningskrav kring asbest

Nyheter

19 augusti 2026

Byggkostnadsindex: Kostnaderna för byggmaterial steg i juli

Nyheter

19 augusti 2026

Nya siffror visar: Fyra av fem svenskar vill se återbrukat material i nya bostäder

Nyheter

17 augusti 2026

Debatt av Mikael Eskilandersson (SD): Byråkratin får inte stoppa svenskarnas boendedrömmar

Nyheter

14 augusti 2026

Nytt takpris till MHT Syd

Nyheter

12 augusti 2026

Bildextra: Titta in i huset Arne ritade 1977 – nästan i originalskick

Nyheter

11 augusti 2026

Dags att nominera till Årets Fasad

Nyheter

11 augusti 2026

Byggmaterialindex: Positiva kliv under det andra kvartalet 2026

Nyheter

06 augusti 2026

Syskonduon brädar konkurrenter med en egen väg

Nyheter

05 augusti 2026

Kommunikation en nyckel till nöjda kunder

Nyheter

04 augusti 2026

Bidrag för energieffektivisering i småhus förlängs och breddas

Nyheter

04 augusti 2026

Tätning av fönster - nya beskrivningar för plastmatta

Nyheter

03 augusti 2026

Kärcher och Stihl lanserar batteriallians

Nyheter

03 augusti 2026

Nyförvärv för Assa Abloy

Nyheter

03 augusti 2026

Prognoscentret: 6 700 påbörjade bostäder under andra kvartalet

Nyheter

03 augusti 2026

Konkurserna ökar svagt i juli – första uppgången i år

Nyheter

03 augusti 2026

BoByggarBarometern: Högsta index bland bostadsbyggarna sedan 2023

Nyheter

03 augusti 2026

Benders förvärvar Z-Prefabs verksamhet i Vara

Nyheter

03 augusti 2026

Derome planerar för 33 nya bostadsrätter i Göinge By i Varberg

Nyheter

03 augusti 2026

Byggmaterialhandlarna på plats i Almedalen

Nyheter

03 augusti 2026

Ny byggbeskrivning gör det enklare att bygga eget växthus

Nyheter

30 juni 2026

Byggbranschen om företagsklimatet: Knappt godkänt

Nyheter

30 juni 2026

Jokkmokks Hockey är en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

30 juni 2026

Bygma kliver in som ny Huvudsponsor för Svenska Bordtennisförbundet

Nyheter

30 juni 2026

Ahlsell gör nyförvärv inom fjärrvärme och fjärrkyla

Nyheter

29 juni 2026

Optimera öppnar ny butik i Helsingborg

Nyheter

29 juni 2026

Konjunkturundersökning: Förbättrad målerimarknad under våren men osäkert framåt

Nyheter

29 juni 2026

Byggandet kan ta fart igen – men kompetensbrist hotar att stoppa upp

Nyheter

29 juni 2026

Debatt från Byggmaterialhandlarna: Så får vi ökad rörlighet på bostadsmarknaden

Nyheter

29 juni 2026

Benders bygger Europas modernaste takpannefabrik

Nyheter

24 juni 2026

Branschen om EU:s hållbarhetsförenklingar

Nyheter

24 juni 2026

Göteborgs nya landmärke med ambitiös återbruksagenda

Nyheter

23 juni 2026

Rapport: Tre av fyra lägenheter i miljonprogrammet i behov av renovering

Nyheter

22 juni 2026

Ny visuell identitet för Brukspecialisten

Nyheter

22 juni 2026

Hon blir ny generaldirektör för Boverket

Nyheter

22 juni 2026

Svagare utveckling av byggstarterna i maj

Nyheter

17 juni 2026

Fortsatt ljusning på byggarbetsmarknaden

Nyheter

17 juni 2026

Derome och Viktor Hanson i samarbete för att utveckla bostäder i Haninge

Nyheter

16 juni 2026

XL-Bygg vill sätta ny branschstandard för ökad jämställdhet

Nyheter

16 juni 2026

Kesko förvärvar Dahls verksamheter i Sverige, Norge och Danmark

Nyheter

16 juni 2026

Nästa generations byggare belönas: Här är årets Bygmastipendiater

Nyheter

12 juni 2026

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår