Kristoffer Salonen började med ventilationen när han köpte hus.

Sven Tärnström på Woody Bygghandel Bro tycker att fler och fler ser nyttan i en bra ventilation.

Exempel på hur en ventilationslösning kan se ut på en villavind.

”Det är skillnad som mellan dag och natt inomhus nu”

Nyheter

Inomhusklimat är något som lätt kan glömmas bort bland alla beslut i en renovering. Men även om det kanske är roligare att välja tapeter eller köksluckor är det något som kan löna sig att ha med i planeringen redan från början. Kristoffer Salonen hade ventilation som en av de översta punkterna på listan efter husköpet. – Vi köpte ett hus med omfattande renoveringsbehov där det var en hel del dofter och risk för fukt. För att slippa riva ut allt på en gång och stressa med att byta alla ytskikt började vi med ventilationen, säger han.

Vid en renovering är det vanligt att tänka på uppvärmningskostnader och energieffektivitet -  tilläggsisolera, byta värmekälla, installera kassett i öppna spisen och byta till fönster med bra isolervärde. Men när man ändrar förutsättningarna för huset i grunden och gör det tätare, bör man också se över inomhusklimatet för att minska risken för fukt och dålig luft. Många lever också på ett annat sätt idag än för 60 år sedan - man duschar oftare, tvättar oftare och hänger tvätten inne. 

– Vi märker en generationsskillnad hos snickarna, de som är lite äldre förlitar sig oftare på självdrag medan de yngre oftare tänker att man bör ta med ventilation i budgeten när man till exempel isolerar eller byter fönster, säger Sven Tärnström på Woody Bygghandel Bro, som bland annat säljer ventilationslösningar. 

Svårare i efterhand
Han försöker påminna kunderna om att tänka ventilation redan från början, eftersom det blir billigare och enklare än att göra det när renoveringen är klar. En modern ventilationsanläggning tar plats, och även om det går att fixa relativt lätt i efterhand på enplansvillor med vind, kan det bli krångligare i ett flerplanshus. 

– Men problem är till för att lösas, och det går alltid. Vi tar hjälp av vår leverantör som har experter som skräddarsyr lösningar efter behov.

Sven Tärnström tycker att det blir allt vanligare att ventilationslösningen räknas in i budgeten vid nybyggnationer, och även efterfrågan vid renoveringar ökar. 

– Något som efterfrågas mer och mer är så kallad balanserad ventilation som man styr från en panel eller app.

Leverantören som Woody Bygghandel Bro arbetar med tar fram en offert på en ventilationslösning utifrån planritningar och önskemål från kunden. Sedan ritar en ingenjör upp lösningen tillsammans med kunden och den levereras färdig direkt till byggarbetsplatsen. 

Slapp stressa fram renovering
En som tänkte ventilation redan från början är Kristoffer Salonen. När familjen köpte 70-talsvillan i Örsundsbro mellan Uppsala och Enköping var det gamla ytskikt och material i huset. För att köpa sig tid började man med att sätta in en ventilationslösning. Nu vet familjen att luften i huset är okej, den unkna lukten försvann, risken för fuktproblem minskade och man kan renovera i sin egen takt. 

– När vi gick in i huset första gången luktade det gammalt. Det är skillnad som mellan dag och natt inomhus nu mot tidigare. Alla dofter från 50-åriga garderober och ytskikt är borta och det är torrt i badrum och tvättstuga. Vi är en barnfamilj och sover ofta med stängda dörrar men nu är luften ändå fräsch i sovrummen när vi vaknar på morgonen, säger Kristoffer Salonen. 

Installerade själv
Kristoffer har en bakgrund inom bygg men visste inget om ventilationssystem, mer än att han ville ha ett. Han besökte en vän som jobbar som ventilationstekniker och som byggde ett nytt hus med så kallat FTX-system, ett balanserat fläktstyrt till- och frånluftssystem med värmeåtervinning. Även vännens granne hade ett likadant system. Grannen, som liksom Kristoffer inte kunde något om ventilation innan, hade beställt ett skräddarsytt paket som han sedan installerat själv. Kristoffer bestämde sig för att göra samma sak. 

– Det räckte med att jag skickade ritningar på planlösningen på ovanvåningen och källaren. Sedan hade jag ett möte med leverantören via Teams och han ritade upp lösningen under mötet, samtidigt som jag kunde gå runt med laptopen i huset och se var det skulle passa med kanalerna. När vi spikat ritningen fick jag systemet levererat och installerade det själv. Är man någorlunda händig och beredd på att lägga lite tid går det. Instruktionerna kunde varit lättare, men det går alltid att ringa och fråga, säger han. 

Aggregatet ovanför sovrummet
Det blev några timmars krypande på vinden, där systemet installerades. Den bästa platsen för aggregatet visade sig vara direkt ovanför sovrummet. 

– Jag var så klart orolig att det skulle höras. Jag läste på internetforum om skrammel och buller, samtidigt som leverantören sa att det var tyst. Jag tänkte att enda sättet att få reda på vem som hade rätt var att testa, och skulle det bli outhärdligt fick vi lösa det. Jag lade lite tyngre isoleringsskivor under och byggde en plattform till aggregatet. Och när jag startade upp lät det ingenting. Vi bor lantligt och är det tyst här är det extremt tyst. Nu kan man höra ett svagt, svagt surr, men det är verkligen inte mycket.

Efter ett år med systemet och Kristoffers egna inställningar tog han dit en firma som mätte ventilationen i alla rum och programmerade om luftflödet så att det blev optimalt, vilket han vill rekommendera andra att också göra. 

Innan familjen flyttade in gjordes en radonmätning, som inte visade på några förhöjda värden. Men eftersom flera grannar i området haft problem med radon tycker Kristoffer ändå att det är skönt att veta att ventilationen kan dämpa problemen om de skulle uppstå. 

– Radon är ju inget man mäter jätteofta, och om vi märker om några år att värdena är förhöjda är det skönt att veta att vi har ventilationen tills vi kan sätta in fler åtgärder om det behövs.  

Fick godkända radonvärden
När Anna Flodell Lindberg och hennes familj flyttade in i sin 70-talsvilla med suterräng var det dragiga originalfönster. När de sedan bytte fönster blev huset varmare och tystare, men luften inomhus blev desto sämre.  

– Min man hittade ett FTX-system som vi bestämde oss för att prova, och det blev stor skillnad på luften i hela huset. Jag är väldigt ljudkänslig och var lite orolig att det skulle låta, men jag märker knappt av något ljud alls från systemet, säger hon. 

För några år sedan gjorde familjen också en radonmätning. I suterrängvåningen låg värdet i ett av sovrummen på cirka 300 Bq/m3, klart över gränsvärdet på 200. Efter att ventilationssystemet installerats gjorde de en ny mätning, och i rummet där det var värst innan låg värdena nu på 30 Bq/m3

– Vi tänkte att vi skulle prova detta och om det inte fungerar måste vi göra en radonsanering. Nu ligger medelvärdet för hela huset på 50, det är jätteskönt att veta, säger Anna. 

Även i ett sovrum på övervåningen där det tidigare var problem med fuktig luft är luftkvaliteten mycket bättre nu.

– Vi är verkligen supernöjda med systemet. Det enda är kanske att vi måste ha en del stora rör i taket på suterrängvåningen och att vi fick tömma hela vinden eftersom det är väldigt mycket rör som skulle in där, men det kanske är bra att man inte kan samla på sig så mycket längre, säger Anna.  

Artikeln är hämtad från nummer 4 2022 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Marbodal presenterar kökstrender för 2026

Nyheter

16 september 2025

De blev vinnare på Deromes gala

Nyheter

16 september 2025

Högre byggmaterialkostnader enligt Byggkostnadsindex

Nyheter

16 september 2025

Beijers Branschrapport: Höjt rotavdrag och stabila räntor stärker byggbranschen

Nyheter

15 september 2025

Swerock flyttar betongfabrik

Nyheter

15 september 2025

XL-Bygg blir huvudpartner till SHL

Nyheter

12 september 2025

Beijer Hisings Backa – bygghandeln som aldrig stänger

Nyheter

12 september 2025

Utvalda investerare blir nya delägare i Ahlsell

Nyheter

11 september 2025

Derome byggstartar 500-miljonerssatsning på hyresrätter

Nyheter

11 september 2025

Tetra Pak och Recoma i samarbete kring transportlådor

Nyheter

11 september 2025

Årets kulör 2026 – tre nyanser av blått

Nyheter

10 september 2025

Ny distriktssäljare till Flexit Team Bygghandel

Nyheter

09 september 2025

K-Byggs Lena Carlberg nominerad till Sveriges Bästa Marknadschef 2025

Nyheter

09 september 2025

De är vinnarna av Guldburken 2025

Nyheter

08 september 2025

Ahlsell gör nyförvärv inom belysning

Nyheter

08 september 2025

Derome arrangerar ny gala för att hylla entreprenörer

Nyheter

04 september 2025

Setra varslar 50 medarbetare i Hasselfors

Nyheter

03 september 2025

”Bygghandeln fanns utan tvekan på min topp tre”

Nyheter

03 september 2025

Kakelexperten Michael Johansson: ”Ett material som har funnits i tusen år”

Nyheter

03 september 2025

21 företag testar cirkulära bygglösningar i sju nordiska städer

Nyheter

03 september 2025

Benders erbjuder de första produkterna med evoZero-cement

Nyheter

02 september 2025

XL-Bygg lanserar jämställdhetsstipendium

Nyheter

02 september 2025

Västerstrands AIK en av vinnarna i årets XL-Hjälpen

Nyheter

01 september 2025

Fortsatt nedgång av konkurser inom bygg

Nyheter

01 september 2025

Ny studie: Trä bättre än betong för biologiska mångfalden

Nyheter

29 augusti 2025

Beijer lanserar webbinarier om hållbart byggande

Nyheter

29 augusti 2025

CCS-värdekedjan i drift i Norge – snart kan Sverige bygga med nettonoll-betong

Nyheter

28 augusti 2025

Läs nya ByggMaterial!

Nyheter

28 augusti 2025

Flooré AB blir LK Flooré AB

Nyheter

27 augusti 2025

K-Bygg ny huvudleverantör av byggmaterial till Byggnads AB Tornstaden

Nyheter

26 augusti 2025

Ökning av påbörjade lägenheter under första halvåret 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Beijer Karriärföretag och topp 10 bland Sveriges mest attraktiva arbetsgivare 2025

Nyheter

25 augusti 2025

Examensarbete: Trätakstolar visar klart lägst klimatavtryck

Nyheter

25 augusti 2025

Debatt: Inför ett grönt rotavdrag

Nyheter

25 augusti 2025

Nytt omställningslabb ska öka återbruket i byggsektorn

Nyheter

22 augusti 2025

Åtta av tio inom byggbranschen erbjuds insatser som främjar hälsan

Nyheter

22 augusti 2025

Ahlsell fortsätter expansionen av sitt logistikcentrum i Hallsberg

Nyheter

22 augusti 2025

Han får ansvar för Ahlsellkoncernens inköp och supply chain

Nyheter

21 augusti 2025

Peter Sjödelius ny vd för Optimeras dotterbolag

Nyheter

21 augusti 2025

Byggmarknaden växer med 2,2 procent - svaga hushåll bromsar återhämtningen

Nyheter

21 augusti 2025

Södra miljardsatsar i Kinda

Nyheter

20 augusti 2025

Arkitekter tror på sämre byggnader med nya byggregler enligt undersökning

Nyheter

20 augusti 2025

”På något sätt har jag polisådran kvar i mig”

Nyheter

20 augusti 2025

Att vara hållbarhetsambassadör ger en trygghet i det dagliga arbetet

Nyheter

20 augusti 2025

Byggstartsindikatorn: Svag utveckling för byggstarter i juli

Nyheter

20 augusti 2025

Han blir ny vd för XL-Bygg vid Siljan AB

Nyheter

18 augusti 2025

Vd-byte på Mestergruppen Sverige

Nyheter

15 augusti 2025

I stort sett oförändrat Byggkostnadsindex i juli 2025

Nyheter

15 augusti 2025

Vd-byte hos skivleverantör

Nyheter

11 augusti 2025

Mestergruppen fortsätter att ta marknadsandelar

Nyheter

11 augusti 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår