Sanna Mjörnestrand, Emma Ahlqvist, Sandra Bergström, Lina Budsjö Järvenpää, Frida Allert, Kristoffer Green och Oskar Alm kommer du att se mer av på Byggmaterialhandlarnas Instagramkonto.

De är Byggmaterialhandlarnas ambassadörer 2023

Nyheter

I förra numret av tidningen ByggMaterial fick vi träffa ambassadörerna Nicollas, Chris och Tord. Här är resten av Bygmaterialhandlarnas ambassadörer 2023! På Byggmaterialhandlarnas Instagramkonto kommer ni att få följa det här härliga gänget och ta del av deras varierade vardagar inom bygghandeln.

Namn: Sanna Mjörnestrand

Var jobbar du: Derome Bygg & Industri AB Filial Mölndal

Ålder: 50

Yrkesroll: Kökssäljare

Varför vill du vara ambassadör? Dela tankar och erfarenheter och visa att det finns fler sidor inom byggmaterialhandeln.

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Att jag får använda min nischade kunskap och samtidigt jobba i en kreativ bransch där det är högt tempo och roliga dagar på jobbet.   

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Jag har jobbat många år i Radio/TV-branschen. Jag har jobbat med kök sedan 2005.

 

Namn: Emma Ahlqvist

Var jobbar du: XL-Bygg KG Ahlqvist

Ålder: 35

Yrkesroll: Objektssäljare, marknadsföring och KMA

Varför vill du vara ambassadör? Jag vill gärna inspirera andra, visa på bredden och variationen som finns i vår bransch.

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Jag skulle säga att det inte står still, att det hela tiden händer nya saker och man lär sig nya saker. Känslan av att det inte finns en ände där man är ”fullärd”. Sedan att möta kunder som har visioner och få vara med och förverkliga dessa – ibland till och med kunna hjälpa kunden till ett resultat över det förväntade – det är underbart!

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Jag har jobbat på Arla, på hotell samt som resebokare för paketresor till Gotland.

 

Namn: Sandra Bergström 

Var jobbar du: XL-Bygg Pousette 

Ålder: 31

Yrkesroll: Säljare/kassan

Varför vill du vara ambassadör? Jag tycker själv det är intressant att se vad andra jobbar med och hur en arbetsdag eller ett projekt kan se ut, och därför vill jag visa andra vad vi gör på XL-Bygg. Jag tycker även om sociala medier och är själv väldigt aktiv på Instagram privat. 

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Att ingen dag är den andra lik. Man får träffa och hjälpa mycket människor vilket jag älskar. Sedan är det roligt att vi blir fler kvinnor som kommer in i branschen, vilket gör att stämningen blir mer familjär på arbetsplatsen.

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Jag är utbildad frisör och har jobbat som det i några år, jag håller fortfarande på med det när tiden finns. Jag har även jobbat i en butik där jag va avdelningsansvarig för hem och hushåll och sålde lampor, vitvaror, hushållsmaskiner och saker där till. 

 

Namn: Lina Budsjö Järvenpää

Var jobbar du: Derome Bygg och industri

Ålder: 37 

Yrkesroll: Butikschef

Varför vill du vara ambassadör? Jag tyckte det lät väldigt kul att få berätta om min vardag och förhoppningsvis kunna locka fler tjejer att söka sig till branschen. Och kul få träffa kollegor från andra företag i branschen! 

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Det roligaste jag vet är att få träffa människor och att få prata och skratta på jobbet. Man lär sig dessutom nya saker varje dag, man blir aldrig fullärd. 

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Jag har gjort lite olika saker. Jag jobbade sju år på en båt, jag jobbade på MTR Express, tåget som går mellan Göteborg och Stockholm. Därefter började jag sälja skyddskläder innan jag började på Derome. Att börja på Derome och jobba inom bygghandeln är det bästa valet jag har gjort!

 

Namn: Frida Allert

Var jobbar du: Allert Järn och bygg

Ålder: 35

Yrkesroll: Företagsledare

Varför vill du vara ambassadör? Det är en bransch som lätt blir bortglömd i jobbsökande och jag tycker det är viktigt att vi berättar och visar hur bra vår bransch är. 

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Att det är så utvecklande. Det händer mycket i branschen och man möter så intressanta och roliga människor.

Vad har du gjort innan du började arbeta på Allert Järn och Bygg? Jag har bland annat jobbat på en bilfirma, jobbat med friskvård och som simlärare. 

 

Namn: Kristoffer Green 

Var du jobbar: Ahlsell Sverige AB (Visby)

Ålder: Fyller 38 till sommaren

Yrkesroll: Utesäljare Bygg

Varför vill du vara ambassadör? För att visa upp den varierade vardagen och hur otroligt rolig den här branschen är. 

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Det finns två snabba svar på den frågan, alla människor man träffar (kollegor, kunder, leverantörer, partners) och problemlösandet, oavsett om det är en liten skruv eller ett helt projekt. 

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Jag kommer från den traditionella brädgården och innan det var det blandade ströjobb. Men jag har alltid haft arbeten där det sociala är viktigt. 

 

Namn: Oskar Ahlm

Var jobbar du: Beijer Byggmaterial AB i Kiruna

Ålder: 24, fyller 25

Yrkesroll: Lagerarbetare

Varför vill du vara ambassadör? Jag blev tipsad av en kollega som hade sett att de sökte ambassadörer och tyckte jag skulle passa. Jag tyckte det var en rolig idé att få möjligheten att spegla min vardag på jobbet och visa hur roligt det faktiskt är att jobba inom bygghandeln.

Vad tycker du är roligast med att jobba inom byggmaterialhandeln? Jag tycker extra mycket om att köra hjullastare och truck men också alla människor man får träffa! Jag tycker även om problemlösning, att få hjälpa kunder och få ny kunskap och föra det vidare.

Vad har du gjort innan du började arbeta på din nuvarande arbetsplats? Innan jag började jobba på Beijer pluggade jag inom rymd. Jag har även jobbat på en psykiatriavdelning.

 

Du kan läsa mer om Byggmaterialhandlarnas ambassadörer Nicollas, Chris och Tord här.

Texten är hämtad från nummer 2 2023 av tidningen ByggMaterial.

Annons:

Byggmaterialhandlarna kommenterar utredning om bristande pristransparens på marknaden för byggmaterial

Nyheter

08 december 2025

Beijers Branschrapport: Svensk byggsektor sticker ut med positiva signaler

Nyheter

05 december 2025

Han vinner Bolist Byggstart 2025

Nyheter

04 december 2025

Varannan svensk saknar koll på skyddsrum enligt Ahlsells nya rapport

Nyheter

03 december 2025

XL-Bygg Gråbo öppnar i ny regi – Axel Bergstrand ny ägare

Nyheter

02 december 2025

Bygghubben och K-Bygg i nytt samarbete kring återbrukat byggmaterial

Nyheter

02 december 2025

Bostadsministern diskuterade nya bygglovsreglerna på Beijer i Bromma

Nyheter

01 december 2025

Konkurrensverket: Retroaktiva rabatter bakom bristande pristransparens på marknaden för byggmaterial

Nyheter

01 december 2025

Nu gäller nytt regelverk för bygglov

Nyheter

01 december 2025

Derome och Återbruksbyrån ingår samarbetsavtal

Nyheter

01 december 2025

Skogskapellet vinner Träskyddspriset 2025

Nyheter

01 december 2025

Årets vinnare i Sweden Green Building Awards

Nyheter

28 november 2025

Positva tongångar på Bolists Framtidskonferens

Nyheter

28 november 2025

Bygginvesteringarna vänder uppåt men nivån fortsatt låg

Nyheter

27 november 2025

Bolist ingår partnerskap för digitala produkt- och säljutbildningar

Nyheter

27 november 2025

Byggkeramikrådet lanserar kunskapsplattform

Nyheter

26 november 2025

Samarbete med gymnasieskola – en win-win

Nyheter

26 november 2025

”Jag passar bättre in här än i en klädaffär”

Nyheter

26 november 2025

”En jämställd arbetsplats är bra för alla”

Nyheter

26 november 2025

Mestergruppens nya logistikcenter når högsta hållbarhetsklass

Nyheter

26 november 2025

Från lyx till låg drift – svenskarna ändrar bostadsfokus

Nyheter

26 november 2025

Mest läst på vår webb

Nyheter

26 november 2025

Branäs Syd blir verklighet - byggstart för Derome i Skogsliden

Nyheter

25 november 2025

Ny konjunkturprognos: Byggsektorn i Europa stabiliseras efter två år av nedgång

Nyheter

25 november 2025

Svensk ull tar revansch – i allt från nödbostäder till isolering

Nyheter

25 november 2025

Hon är ny regional kulörchef på Jotun

Nyheter

25 november 2025

Benders förvärvar Botnia Betong AB och breddar erbjudandet

Nyheter

25 november 2025

Sågverksprofil från Dalarna är årets Träriddare

Nyheter

24 november 2025

Optimera gör klimatdata tillgänglig online

Nyheter

21 november 2025

Mestergruppen stärker samarbetet med Jotun

Nyheter

20 november 2025

Träföreningen sponsrar projekt på temat Säkerhet

Nyheter

20 november 2025

Fortsatt ökning av byggstarterna i oktober

Nyheter

19 november 2025

Trä vs betong – ny studie utmanar bilden av vad som är mest hållbart

Nyheter

18 november 2025

Sveriges Fria Bygghandlare lanserar digital verktygslåda

Nyheter

18 november 2025

Årsutvecklingen för Byggkostnadsindex ökade till 0,5 procent i oktober 2025

Nyheter

17 november 2025

Svenskt Trä lanserar gratis projekteringsverktyg för byggbranschen

Nyheter

14 november 2025

Ahlsell gör danskt nyförvärv

Nyheter

13 november 2025

Derome tillverkar sin första trägrund

Nyheter

13 november 2025

Säker Vatten Barometern: Mer vind i seglen för auktoriserade VVS-företag

Nyheter

13 november 2025

CCS-satsningen vid cementfabriken i Slite pausas

Nyheter

13 november 2025

Storsatsning på medarbetarnas hälsa ger resultat

Nyheter

12 november 2025

”Det finns en stark kultur och vilja att utvecklas”

Nyheter

12 november 2025

Hockeylegendaren Jonas Bergqvist om mentala puckar som ger framgång

Nyheter

12 november 2025

XL-Bygg Skärhamn en långsiktig kraft på Tjörn och Orust

Nyheter

12 november 2025

Optimera lanserar ny offertfunktion för proffskunder

Nyheter

12 november 2025

Försvarssatsningar ljusglimt för byggandet

Nyheter

12 november 2025

Bolist etablerar ny bygghandel i Alfta

Nyheter

10 november 2025

Ny försäljningsdirektör på Optimera

Nyheter

07 november 2025

De vinner Årets Fasad 2025

Nyheter

06 november 2025

Ny hållbarhetsguide för golvleverantörer

Nyheter

05 november 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår