Johan Saxne.

På resa med ett företag i förändring

Nyheter

När Johan Saxne började som inköpsansvarig på Bauhaus 2005 var företaget fortfarande relativt nyetablerat på den svenska byggmarknaden. I dag kan Saxne, som numera är marknadsdirektör, se tillbaka på en 16 år lång resa med ett företag som förändrats i grunden.

Tyskägda Bauhaus etablerades i Sverige 1997 och har sedan dess vuxit rejält. I dag är kedjan marknadsledande inom byggvaruhandeln med 22 varuhus på den svenska marknaden. Kedjan riktar sig främst direkt till privatkunder, men växer även snabbt inom business-to-business. 

En person som varit med på en stor del av Bauhaus resa i Sverige är Johan Saxne, marknadsdirektör för Sverige och Norge. Han började som inköpsansvarig 2005 och har sedan dess haft en rad olika positioner inom företaget. I grunden är han utbildad civilekonom.  
– Jag jobbade på bank direkt efter examen, men kände ganska snabbt att det inte passade mig. Parallellt skapade jag ett bolag tillsammans med en kompis. Vi öppnade en kakelbutik i Malmö och gjorde även jobb inom plattsättning och måleri. Där fick jag kombinera min ekonomibakgrund med praktiskt hantverk, men fick framför allt lära mig entreprenörsbiten, berättar han. 

Efter några år fick Johan Saxne erbjudandet att bli inköpsansvarig för VVS och kakel för Bauhaus Sverige. Han tackade ja – och på den vägen är det. 

– Då var vi 25-30 anställda på huvudkontoret och omsatte ungefär en tiondel av vad vi gör idag. Sedan dess har företaget förändrats i grunden. Vi har gått från att vara väldigt styrda från Danmark och Tyskland, till att etablera oss som ett svenskt, lokalt byggbolag. Vi är fortsatt starka mot konsument men har idag också en stor del business- to-business och är starka online, säger han. 

Johan Saxne själv har gått från inköpssidan till marknadssidan. I dag är han marknadsdirektör och har byggt upp sin egen avdelning, som i dagsläget består av 17 personer. 
– Det har varit en spännande, rolig resa som jag fortfarande är mitt uppe i.

Vad är det bästa med jobbet?

– Det roligaste är att vi fortfarande drivs som ett entreprenörsstyrt bolag. Det är väldigt lite hierarki och trots att vi är ett så pass stora kan vi fortfarande ta snabba beslut och göra roliga saker. Bauhaus är en väldigt orädd och prestigelös organisation som vågar göra mycket. 

Vad får er att sticka ut bland konkurrenterna?

– I grunden är det att vi har ett väldigt stort sortiment och stora varuhus med bra öppettider. Vi är starka på bygg, men också på VVS och färg. En unik sak är att vi är så kompletta i både vårt sortiment och vår service. 

Finns det något ni kan lära av de som är mer proffsinriktade än er? 

– Ja massor, såklart. Vi är ganska unga i branschen vad gäller business-to-business. Proffsbiten handlar väldigt mycket om relationsförsäljning och där har vi mycket att lära. Vi har kommit väldigt långt, men har konkurrenter som är väldigt, väldigt duktiga.

Vad vill ni bli bättre på? 

– Hållbarhet generellt, det är det absolut viktigaste för oss och för alla – oavsett bransch. Det handlar inte bara att källsortera bättre eller sätta upp laddstolpar, utan om att jobba med hållbara medarbetare och se till att de mår bra. Men också att ha koll på hela kedjan av produkter. Är det något som är helt avgörande för branschen framåt så är det att ha fokus på hållbarhet. 

Hur ser ert hållbarhetsarbete ut i dag? 

– Vi försöker ha hållbarhet med i allt vi gör, vi är övertygade om att det är helt avgörande för vår överlevnad. Vi gör jättemycket, dels från centralt håll med att ställa krav på fabriker och leverantörer och så vidare. Men också i våra butiker. Vi har en hållbarhetsskola som alla anställda ska gå och vi har en 5:2-metod som innebär att varje avdelning ska ta fram fem saker de vill jobba med under ett år och vi ledningen ska ta fram två. 

Har ni något tänk för att hantera återköp av byggmaterial?

– Vi har börjat testa lite olika saker. Just nu tar vi tillbaka allting och skickar det vidare till ett företag som säljer det via auktioner i stället för att bara slänga allt. Vi jobbar också mycket med emballagefrågan, där vi börjat ställa större krav på tillverkaren att inte ha så mycket emballage. 

 

Johan Saxne

Ålder: 45

Bor: Bromma i Stockholm

Familj: Sambo och fyra barn

Gör helst en ledig dag: Åker skidor i franska alperna

Otippat: ”Hm.. Att jag var en stökig punkare som ung och att jag hoppade fallskärm med äventyraren Aron Andersson i oktober.”

Annons:

Han vinner Bolist Byggstart 2025

Nyheter

04 december 2025

Varannan svensk saknar koll på skyddsrum enligt Ahlsells nya rapport

Nyheter

03 december 2025

XL-Bygg Gråbo öppnar i ny regi – Axel Bergstrand ny ägare

Nyheter

02 december 2025

Bygghubben och K-Bygg i nytt samarbete kring återbrukat byggmaterial

Nyheter

02 december 2025

Bostadsministern diskuterade nya bygglovsreglerna på Beijer i Bromma

Nyheter

01 december 2025

Konkurrensverket: Retroaktiva rabatter bakom bristande pristransparens på marknaden för byggmaterial

Nyheter

01 december 2025

Nu gäller nytt regelverk för bygglov

Nyheter

01 december 2025

Derome och Återbruksbyrån ingår samarbetsavtal

Nyheter

01 december 2025

Skogskapellet vinner Träskyddspriset 2025

Nyheter

01 december 2025

Årets vinnare i Sweden Green Building Awards

Nyheter

28 november 2025

Positva tongångar på Bolists Framtidskonferens

Nyheter

28 november 2025

Bygginvesteringarna vänder uppåt men nivån fortsatt låg

Nyheter

27 november 2025

Bolist ingår partnerskap för digitala produkt- och säljutbildningar

Nyheter

27 november 2025

Byggkeramikrådet lanserar kunskapsplattform

Nyheter

26 november 2025

Samarbete med gymnasieskola – en win-win

Nyheter

26 november 2025

”Jag passar bättre in här än i en klädaffär”

Nyheter

26 november 2025

”En jämställd arbetsplats är bra för alla”

Nyheter

26 november 2025

Mestergruppens nya logistikcenter når högsta hållbarhetsklass

Nyheter

26 november 2025

Från lyx till låg drift – svenskarna ändrar bostadsfokus

Nyheter

26 november 2025

Mest läst på vår webb

Nyheter

26 november 2025

Branäs Syd blir verklighet - byggstart för Derome i Skogsliden

Nyheter

25 november 2025

Ny konjunkturprognos: Byggsektorn i Europa stabiliseras efter två år av nedgång

Nyheter

25 november 2025

Svensk ull tar revansch – i allt från nödbostäder till isolering

Nyheter

25 november 2025

Hon är ny regional kulörchef på Jotun

Nyheter

25 november 2025

Benders förvärvar Botnia Betong AB och breddar erbjudandet

Nyheter

25 november 2025

Sågverksprofil från Dalarna är årets Träriddare

Nyheter

24 november 2025

Optimera gör klimatdata tillgänglig online

Nyheter

21 november 2025

Mestergruppen stärker samarbetet med Jotun

Nyheter

20 november 2025

Träföreningen sponsrar projekt på temat Säkerhet

Nyheter

20 november 2025

Fortsatt ökning av byggstarterna i oktober

Nyheter

19 november 2025

Trä vs betong – ny studie utmanar bilden av vad som är mest hållbart

Nyheter

18 november 2025

Sveriges Fria Bygghandlare lanserar digital verktygslåda

Nyheter

18 november 2025

Årsutvecklingen för Byggkostnadsindex ökade till 0,5 procent i oktober 2025

Nyheter

17 november 2025

Svenskt Trä lanserar gratis projekteringsverktyg för byggbranschen

Nyheter

14 november 2025

Ahlsell gör danskt nyförvärv

Nyheter

13 november 2025

Derome tillverkar sin första trägrund

Nyheter

13 november 2025

Säker Vatten Barometern: Mer vind i seglen för auktoriserade VVS-företag

Nyheter

13 november 2025

CCS-satsningen vid cementfabriken i Slite pausas

Nyheter

13 november 2025

Storsatsning på medarbetarnas hälsa ger resultat

Nyheter

12 november 2025

”Det finns en stark kultur och vilja att utvecklas”

Nyheter

12 november 2025

Hockeylegendaren Jonas Bergqvist om mentala puckar som ger framgång

Nyheter

12 november 2025

XL-Bygg Skärhamn en långsiktig kraft på Tjörn och Orust

Nyheter

12 november 2025

Optimera lanserar ny offertfunktion för proffskunder

Nyheter

12 november 2025

Försvarssatsningar ljusglimt för byggandet

Nyheter

12 november 2025

Bolist etablerar ny bygghandel i Alfta

Nyheter

10 november 2025

Ny försäljningsdirektör på Optimera

Nyheter

07 november 2025

De vinner Årets Fasad 2025

Nyheter

06 november 2025

Ny hållbarhetsguide för golvleverantörer

Nyheter

05 november 2025

Byggavfall blir affärsnytta i webbinarium om hållbarhet

Nyheter

05 november 2025

Renoveringsindex vänder och visar positiv trend för september

Nyheter

04 november 2025

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår